Proč nemají změny klimatu řešit environmentalisté III.

Ve třetím (a posledním) pokračování článku Proč nemají změny klimatu řešit environmentalistéroč environmentalisté selhali v přesvědčení veřejnosti o naléhavosti celého klimaproblému, se zaměříme na jejich selektivní přístup k vědeckým údajům a důkazům.

Možná by jaderná energie měla být součástí energetického mixu pro nízkouhlíkový svět. Není to přímé řešení a náklady na ni musí být nepochybně řádně zváženy a brány v potaz. Ale debata o jaderné energii v kruzích environmentalistů není pragmatická, je to ideologická záležitost. O jaderné energii se nehodlají bavit. A co genetické inženýrství? Existují nejrůznější způsoby, jak může být výroba potravin optimalizována rozumným a omezeným používáním této technologie. Mnoho aktivistů se však opět rozhodlo, že prostě ne. Že genetické inženýrství je za hranicí.

Jaké jsou alternativy?

Environmentalisté mají tendenci zaměřovat se na to, „co musí být učiněno pro planetu“, ale ignorují „co je třeba udělat pro lidi“. Jejich preferovaná řešení proto ohrožují dosavadní lidský pokrok, který zahrnuje snížení extrémní chudoby na polovinu, zvyšování průměrné délky života a nezpochybnitelně zlepšující se životy lidí ve srovnání s životy jejich prarodičů. Tato řešení směřují k autoritářství. A to přesto, že takový přístup vždy končí špatně a centrálně řízené společnosti nikdy nebyly k životnímu prostředí šetrné.

Politická pravice bohužel přijala za svůj názor, že tento problém pravděpodobně není až tak závažný, jak se říká, že pravděpodobně o nic nejde, a že my s tím pravděpodobně beztak nemůžeme nic nadělat. Tento přístup je bohužel lichý.

Když podniky analyzují riziko a narazí na problém, ke kterému nemají k dispozici úplná fakta, mají tendenci označit tento problém jako vyšší riziko, dokud fakta nezjistí. Není tedy překvapením, že podniky patří v současné době k nejúčinnějším subjektům, které se věnují péči o životní prostředí. Některé z předních společností přijaly přísné, vědecky podložené cíle pro snížení vlastních dopadů na naši planetu. Tento problém není jednoduché vyřešit, ale podniky jsou pragmatické subjekty, jsou zvyklé na řízení změn a zásadní inovace a mají tak k řešení těchto otázek dobré předpoklady.

Brčka nebo lodě?

Nabízí se společnosti jako IKEA a Unilever, inovátory jako Tesla, a spousta dalších, včetně společností, které aktivisté bytostně nenávidí (jako Walmart a Nestlé). Dále tu máme společnosti jako Maersk, která se zavázala k vývoji dopravních prostředků s nulovými emisemi uhlíku do roku 2030. Ačkoliv environmentalisté nikdy nemluví o lodní dopravě (není tak sexy jako plastová brčka), ta má na životní prostředí zásadní dopad.

Ani jedna z těchto společností není zástupcem levice. Hledají způsoby, jak vytvořit bohatství, které prospívá jejich zákazníkům a světu, ale dělají to způsobem, který je dlouhodobě udržitelný. Pravice by se měla inspirovat jejich přístupem.

Ano, je třeba vyřešit spoustu problémů. Je zapotřebí čistá energie, ale k jejímu dosažení je stále nutné překonat bariéry v oblasti inovací. Není to úkol zcela nemožný.  Ale nebude naše vynaložená snaha irelevantní, když většinu skutečných dopadů má nyní na svědomí Čína? Nebude! Technologie, které nám pomáhají, budou stanovovat nové standardy po celém světě.  Neexistuje zde žádné jednoduché řešení. Chceme totiž, aby Číňané pokračovali ve svém vzestupu z chudoby k prosperitě.

Prostředí pro lidi

V devadesátých letech minulého století trávili američtí výrobci automobilů většinu svého času lobbováním proti zvýšeným standardům palivové účinnosti, zatímco japonské společnosti si už tehdy, na základě toho, co jsme věděli o životním prostředí, uvědomili nutnost investic do další generace technologií. A hle, během jedné generace se japonská automobilka stala lídrem na trhu USA.

Jinými slovy, nová udržitelná budoucnost se musí prodávat jako benefit pro lidi a musí být rozvíjena lidmi, kterým na tom záleží.

 

Na základě článku „Životní prostředí je příliš důležité na to, aby se nechalo environmentalistům“v časopise Quillette zpracoval Jan Malina. Autorem původního článku je Mallen Baker, někdejší spolupředseda britské Strany zelených.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!