Americký prezident Joe Biden v několika prohlášeních od masakru spáchaného Hamásem v Izraeli 7. října uvedl, že Hamás nereprezentuje všechen palestinský lid. Biden v rozhovoru poskytnutém televizní stanici CBS řekl: „Myslím, že Izrael chápe, že významná část palestinského lidu nesdílí názory Hamásu a Hizballáhu.“
Bidenovo tvrzení zopakoval i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který jordánskému králi Abdalláhovi II. a předsedovi Palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi řekl, že Hamás Palestince nereprezentuje. V telefonickém rozhovoru s Abbásem Blinken podle amerického ministerstva zahraničí „vyjádřil pokračující podporu USA palestinskému lidu a zdůraznil, že teroristé z Hamásu nereprezentují Palestince ani jejich legitimní touhu po sebeurčení a stejně tak po důstojnosti, svobodě, bezpečnosti a spravedlnosti.“
A nyní fakta…
Tvrzení Bidenovy administrativy, že Hamás je bezvýznamná skupina teroristů, která se netěší podpoře mnoha Palestinců, je nejen nepravdivé, ale také velmi nebezpečné. Toto tvrzení je v rozporu s realitou, Hamás ve skutečnosti významnou část Palestinců reprezentuje.
Tento nepohodlný fakt potvrzují také průzkumy veřejného mínění, které provedlo Palestinské centrum pro politiku a průzkumy (Palestinian Center for Policy and Survey Research, PSR), a výsledky voleb do Palestinské legislativní rady, univerzitních studentských rad a profesních svazů. Tento fakt potvrzují i masové demonstrace a shromáždění na podporu Hamásu, které proběhly před i po masakru ze 7. října, při kterém teroristé Hamásu zavraždili více než 1 400 Izraelců a více než 4 000 jich zranili.
Nejnovější průzkum PSR zveřejněný minulý měsíc ukázal, že pokud by se volby prezidenta Palestinské samosprávy konaly dnes, tak by vůdce Hamásu Ismáíl Haníja získal 58 % hlasů, zatímco současný prezident Mahmúd Abbás by jich získal pouze 37 %. „Ozbrojený boj“ Hamásu (terorismus) proti Izraeli tedy podle tohoto průzkumu podpořilo 58 % Palestinců. 27 % Palestinců věří, že palestinský lid by měl reprezentovat a vést Hamás. 24 % Palestinců si naproti tomu myslí, že vést by je měla Abbásova frakce Fatah, která vládne Západnímu břehu Jordánu. 44 % Palestinců nepodporuje ani Hamás ani Fatah.
Další průzkum PSR, zveřejněný v červnu, zjistil, že 66 % Palestinců věří, že Izrael neoslaví 100. výročí svého založení, a 51 % věří, že palestinský lid bude v budoucnosti schopen „obnovit Palestinu“ (tj. zničit Izrael). (Poznámka překladatele: Stát Izrael vznikl 14. května 1948.) To znamená, že většina Palestinců sdílí přání Hamásu zničit Izrael, přesně tak, jak je to deklarováno v Chartě této teroristické skupiny z roku 1988. Tento průzkum také ukázal, že 71 % Palestinců podporuje formování ozbrojených skupin za účelem vraždění Izraelců.
V několika posledních měsících vyhráli studenti přidružení k Hamásu volby na dvou hlavních palestinských univerzitách na Západním břehu Jordánu. Na Univerzitě An-Najah (An-Najah National University) v Nábulusu získal Islámský blok Hamásu většinu 40 křesel ve studentské radě, zatímco loajalisté Abbáse/Fatahu získali 38 křesel. Na Univerzitě Birzeit (Birzeit University) u Ramalláhu, de facto hlavního města Palestinců, získal Islámský Wafa blok přidružený k Hamásu 25 křesel z 51 křesel studentské rady. Na začátku tohoto roku získal Studentský blok Hamásu také většinu křesel na Palestinské polytechnické univerzitě (Palestine Polytechnic University) v Hebronu. Podle britského zpravodajského webu Middle East Eye:
„Volby na univerzitách Birzeit a An-Najah jsou předobrazem politiky na Západním břehu Jordánu. Odborníci vnímají výsledky těchto voleb jako odraz širší palestinské společnosti, jejího postoje k Palestinské samosprávě a odraz toho, jak by hlasovali v případných všeobecných volbách.“ Vzhledem k tomu, že se neblíží žádné všeobecné palestinské volby, jsou tyto volby do studentských rad ‚barometrem veřejného mínění’….“
V roce 2021 Abbás volby zrušil poté, co si uvědomil, že jeho frakce Fatah směřuje k prohře s Hamásem. Naposledy tedy Palestinci volili v parlamentních volbách v roce 2006. „Rozhodnutí zrušit volby vyplynulo z podstatných obav všech frakcí Fatahu ohledně prohry s Hamásem,“ řekl Dr. Ido Zelkovitz, vedoucí oddělení Blízkovýchodních studií na izraelské Jezreel Valley Academic College.
„Rozpory uvnitř Fatahu a osobní rivalita uvnitř jeho jednotlivých frakcí kontrastovaly s jednotnou frontou, kterou před plánovanými volbami představil Hamás. Aby se Abbás vyhnul trapasu, rozhodl se volby odložit a ukázal obviňujícím prstem na Izrael, že [údajně] zabránil hlasování tím, že odmítl povolit účast obyvatel východního Jeruzaléma.“
V roce 2006 dosáhl Hamás významného vítězství, když jeho zástupci vyhráli parlamentní volby. Ze 132 křesel v Palestinské legislativní radě získal Hamás 76 křesel, 43 křesel získal Fatah.
Jediný cíl: zničit Izrael
Na rozdíl od Bidena a Blinkena Abbás ví, že Hamás mnoho Palestinců skutečně reprezentuje. Na rozdíl od Bidena a Blinkena viděl Abbás demonstrace na podporu Hamásu na Západním břehu Jordánu, včetně těch, které se konaly několik kilometrů od jeho kanceláře v Ramalláhu po masakru izraelských žen, dětí a starých lidí ze 7. října. Na rozdíl od Bidena a Blinkena Abbás také ví o četných teroristických skupinách napojených na Hamás, které se během posledních dvou let objevily na Západním břehu Jordánu. Tyto skupiny, jako jsou Dženínské brigády a Lví doupě (Lions‘ Den), jsou jen od začátku letošního roku odpovědné za vraždy a zranění desítek Izraelců.
Abbás a jeho úředníci plně chápou, že Hamás nejsou mimozemšťané, kteří přiletěli z Marsu. „Hamás je nedílnou součástí palestinského lidu,“ řekl Abbás v roce 2014. Význam Hamásu v palestinské společnosti uznala i bývalá představitelka OOP Hanan Ašraviová: „Hamás je nedílnou součástí palestinského lidu a je jednou ze složek národa a společnosti.“
Pokud si Biden a Blinken myslí, že Hamás nereprezentuje Palestince, tak jak tito dva pánové vysvětlí skutečnost, že se loňského shromáždění k 35. výročí založení Hamásu zúčastnily statisíce Palestinců? A jak vysvětlí skutečnost, že se stovky Palestinců žijících v Pásmu Gazy připojily k teroristům Hamásu a zaútočili společně s nimi na izraelské komunity ležící u hranic s Pásmem Gazy?
Prohlášeními, že Hamás nereprezentuje Palestince, Biden a Blinken naznačují, že skutečnými a legitimními lídry Palestinců jsou Abbás a Palestinská samospráva. Stojí za to americkému prezidentovi a jeho ministru zahraničí připomenout, že Abbás je nyní v 18. roce svého čtyřletého funkčního období. Abbás byl zvolen v roce 2005 a od té doby se už žádné prezidentské volby nekonaly. Pozoruhodné je také to, že poslední průzkum PSR ukázal, že 78 % Palestinců Abbásovi nevěří a chtějí, aby odstoupil.
Bidenova administrativa tedy tvrdí, že většina Palestinců je proti Hamásu a že pro Izrael je „mírovým partnerem“ Abbásova Palestinská samospráva, která vyplácí teroristům vraždícím Židy měsíční apanáž. Toto je úplné zkreslení reality a není to pravda.
Abbás nedávno všem připomněl, že je antisemita a popírač holocaustu. Ve svém projevu 24. srpna 2023 na setkání Fatahu v Ramalláhu řekl:
„Židé tvrdí, že je Hitler vraždil kvůli jejich rasovému původu a Evropané je také proto nenáviděli. To prostě není pravda. Dobře víme, že Evropané Židy nesnášeli pro jejich společenskou roli, jako lichváře a finančníky.“
Kdy Biden a Blinken pochopí, že mezi krvelačnými vůdci Hamásu a antisemitou Abbásem není žádný rozdíl? Biden a Blinken si jistě uvědomují, že Abbás zvěrstva spáchaná Hamásem 7. října neodsoudil. Abbásovo mlčení je silným vyjádřením souhlasu s chladnokrevným masakrem více než 1 400 Izraelců. Řekněme si to na rovinu: Hamás i Abbás reprezentují většinu Palestinců a jejich společným cílem je vraždit Židy a zničit Izrael.
Bassam Tawil je arabský muslim žijící na Blízkém východě.
Převzato z Gatestone Institute
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!