Fotbalisty Slavie Praha čeká odveta osmifinále Poháru UEFA na hřišti anglického Leicestru. Na britských ostrovech hráli Češi naposledy v říjnu loňského roku. Výsledek zápasu si pamatuje málokdo. Ale klečení fotbalistů v národních dresech, na podporu kontroverzního hnutí Black Lives Matter, utkvělo v paměti mnohým.
Drtivá většina fanoušků (soudě dle reakcí na sociálních sítích) byla tímto gestem nanejvýš pobouřena. Klečení reprezentantů bylo vnímáno jako zneuctění národních dresů. Přes vzletná slova o boji proti rasismu je ideologie Black Lives Matter stále častěji označována za radikální, netolerantní a podněcující k násilí. Bezpochyby k tomu přispělo i přiznání jedné ze zakladatelek, že se vedení hnutí hlásí k učení Karla Marxe.
Je na místě připomenout, že před zápasy anglické Premier League si jeho aktéři na pokyn rozhodčích klekají. Ti, co proti tomu zpočátku pozvedli svůj hlas, byli označeni za rasisty, xenofoby a lidský odpad, který nepatří do slušné společnosti. Lynč byl tak nemilosrdný, že se již málokdo dovolí veřejně ozvat. Přišel by o práci, důstojnost, byl by zostouzen.
Není ambicí tohoto textu hodnotit rozhodnutí vedení Premier League připojit se k podpoře hnutí Black Lives Matter. Všichni si píšeme svou vlastní historii, a byť nás v Evropě mnohé spojuje, každý národ má svou minulost, která ho utvářela, formovala a stala se součástí jeho kořenů.
Respektujme tuto rozmanitost a mějme v úctě odkaz našich předků. Hrdinů, kteří se proti ideologii nenávisti neohroženě postavili. Ostatně právě pražská Slavia, se svou pohnutou historií a oddanými fanoušky, má být na co hrdá.
Rasismus do 21. století nepatří. Ale stejně tak je se vší rozhodností třeba odmítnout falešné přepisování dějin ve jménu Dobra, jak jsme toho svědky v některých zemích. Hanobení soch a jejich svrhávání radikály z Black Lives Matter, zapalování aut, vyhlašování autonomních zón – nic z toho není naší kultuře vlastní, přes snahy pár ukřičenců. Klečení slávistů na trávníku by proto bylo pošlapáním národních i klubových tradic a pošpiněním odkazu hrdinů, kteří v boji proti marxistické ideologii položili své životy.
Užijme si společně fotbal, mějme radost ze hry, buďme slušní k soupeři i k sobě navzájem, fanděme, ale netahejme, prosím, do sportu politiku.
Autor je celoživotním fanouškem Slavie a mezi jeho oblíbené hráče patří fotbalista tmavé pleti Simon Deli.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!