Smrt JFK a teorie spiknutí

Pojďme se ještě vrátit k JFK. Na jednu stranu je to ta kontroverzní historie a na druhou stranu stejně jako existují zapálení šiřitelé a průkopníci konspirací, kteří jsou – co se týče produkce knih – hodně aktivní, tak existují i zapálení obhájci práce Warrenovy komise. Jedním z nich je žalobce, který dělal případ Charlese Mansona Vincent Bugliosi. Bugliosi v roce 2007 vydal extrémně tlustou knihu „Reclaiming History – The Assasination of President John F. Kennedy.“ Zase je to souhrn nějakých dvaceti let jeho práce, kdy obsesivně shromažďoval materiály a psal články a součástí té knihy je například asi nejkompletnější biografie Lee Harveyho Oswalda (která zabírá asi dvě stě stránek).

Obžaloba Lee Harveyho Oswalda je podle něho naprosto vodotěsná a kdyby se znalost těchhle základních faktů dostala mezi širší veřejnost, tak by ten poměr lidí, kteří věří v konspiraci a poměr lidí, kteří si myslí, že to udělal Oswald a žádná širší konspirace tam nebyla, byl naprosto jiný, než jak je to dneska.

Trochu moc složité spiknutí

Aby totiž nějak fungovaly ty nejznámější body konspiračních teorií – že existovalo víc střelců, že byl střelec na travnatém pahorku, že padlo víc výstřelů než se dalo v tom časovém rozmezí fyzicky stihnout atd. tak by musel nastat jeden z těchto dvou scénářů:

1. Ti ostatní střelci vůbec nic netrefili. Pitva provedená na Kennedym, zranění guvernéra Connallyho, jeden projektil nalezený v celku a úlomky druhého projektilu ukazují, že střely přilétly zezadu a obě pocházejí ze stejné zbraně – italské opakovačky Carcano nalezené v knižním skladu těsně po střelbě.

2. Ostatní střelci se trefili, ale pitva byla zfalšovaná a projektily byly vyměněné tak, aby byla zachovaná krycí historka o jediném střelci. A tohle je verze Olivera Stonea a dalších. Čím to mají podložené?

Komise Kongresu v sedmdesátých letech, která která znovu vyšetřovala různé aspekty Kennedyho případu kritizovala způsob provedení té pitvy – že to mohli tenkrát provést zkušenější lidé a pečlivěji. Ovšem nekritizovala samotné závěry. Stone z toho udělal, že celá ta pitva byla vlastně zpochybněná, že byla součástí institucionálního cover-upu, že jí schválně zkazili… Fotograf, který pořídil snímky z pitvy, po třiceti letech říká, že si je pamatuje jinak, takže fotografie a rentgeny těla Kennedyho byly taky zmanipulované a vyměněné.

Konspirátoři na sebe tak vrší další a další vrstvy toho, co všechno kolem Kennedyho případu muselo být zmanipulované a kdo všechno musel být součástí té konspirace. To je ale problém.
Člověk třeba může mít teorii, že Kennedyho zavraždila Mafie. Ale jen Mafie samotná by asi nezmanipulovala pitvu Kennedyho, nevyměnila snímky mrtvého těla a neprovedla tisíc dalších zásahů nutných k tomu, aby celá ta konspirace klapla a podezření padlo na Oswalda.

Ideálním průběhem atentátu pro Mafii by přece bylo, aby její střelec po činu okamžitě zmizel do Jižní Ameriky, takže by ani nebylo potřeba dělat podobné krycí manévry. Hitman se zbraní nevysledovatelného původu vystřelí ze střechy, zbraň nechá na místě, v nastalém zmatku proklouzne na letiště a případ zůstává na věky neobjasněn.

Tady zkrátka existují očividné možnosti, jak ten atentát naplánovat a provést tak, aby vůbec nebylo potřeba dělat takovou šarádu, že se někdo musí proplížit nejdřív do nemocnice v Dallasu, aby na nosítka guvernéra Connalyho umístil jeden falešný projektil a poté se proplížil do námořní nemocnice, aby tam vyměnil snímky z pitvy Kennedyho za snímky falešné.

Tohle by nikdo nedal dohromady…

Jakmile si začnete dělat seznam toho, co všechno museli konspirátoři provést a zfalšovat, aby tu bylo dost důkazů, které jsou představené v oficiální verzi, dostanete se na neuvěřitelnou úroveň komplexity.

Například:
Puška Manlicher-Carcano. Oswald si jí objednal zaslat do PO boxu na falešné jméno (které používal při různých příležitostech už dřív) ale zaplatil za ní vysledovatelným peněžním převodem, takže víme, že to šlo z jeho peněz. Jeho manželka ho s tou puškou vyfotografovala. Jednu ze tří těchto fotografií Oswald podepsal a dal jí svému příteli. Pak se tou puškou v dubnu 1963 pokusil Oswald zastřelit generála Walkera. To se mu nepodařilo a projektil zůstal v okenním rámu. Oswald o tomhle pokusu řekl své ženě – nechal jí dokonce i dopis a všechny peníze pro případ, že ho chytnou.

(Podobnou přípravu dělal i den před tím, než šel střílet na Kennedyho. Svojí manželce nechal snubní prsten a všechny peníze co měl). Na pušce byla hromada jeho otisků, nechal se s ní vyfotit a různí svědkové ho s ní viděli. Přesně tahle puška byla nalezena v knižním skladu krátce po střelbě.

Když Oswaldovi na policejní stanici ukázali jeho fotografii s puškou, tak prohlásil, že se jedná o fotomontáž. Toho se chytili konspirační teoretici a pokusili se dokazovat, že ta fotografie není pravá.

Dostalo se to i do filmu JFK – stín pod nosem ukazuje jinam než stín na trávníku. Jenže ta fotografie je pravá, ty stíny se povedlo přesně napodobit jak na jiných fotografiích pořízených na tom samém místě tak na 3D modelu v počítači. Navíc tu je jedna fotka podepsaná samotným Oswaldem.

Dejme tomu, že tohle všechno je ale spiknutí. Jak spiklenci vlastně postupovali? Možnosti:

1. Oswald měl pušku uloženou v garáži svého přítele. Fotky i střelbu na generála Walkera dělal on. Někdy během noci nebo ráno před střelbou jí někdo ukradl a těsně po střelbě jí narafičil u okna v knižním skladu spolu se třemi nábojnicemi.

2. Oswald nikdy pušku neměl, všechny tyhle stopy byly narafičeny konspirátory měsíce předem, než došlo k atentátu na Kennedyho. Byl narafičen nákup do PO boxu, střelba na Walkera, fotografie jsou fotomontáže připravené předem a pušku narafičili policisté co prohledávali knižní sklad.

3. Oswald byl do určité míry vědomým pěšákem konspirace. Plnil něčí pokyny, aby všechny důkazy proti sobě vyrobil sám a tu pušku si vzal do práce v kritický den on. Jediné co neudělal, byla střelba. O tu se postaral nějaký dosud neobjevený hitman z travnatého pahorku.

Samé problémy

Všechny verze mají výrazné problémy. U té druhé je to myslím očividné. U té první a třetí je to očividné pro toho, kdo zná poměry Oswaldových a základní časovou osu událostí.

To, že Kennedy pojede v koloně kolem knižního skladu, kde pracoval Oswald, bylo stanovené asi pět dní předem. Tím, kdo o tom nakonec rozhodl, byl sám Kennedy přičemž si vybíral mezi dvěma možnostmi kde v Dallasu chce vystoupit a asi čtyřmi možnostmi kudy se do těch míst může dostat. Takže pět dní před atentátem byl čas, kdy se konspirátoři mohli dozvědět, kde se Kennedy bude nacházet a mohli podle toho začít plánovat.

Oswald nebydlel se svou manželkou. Neměl automobil a pronajímal si malý pokoj v dosahu chůze ke knižnímu skladu, ve kterém pracoval. Za manželkou ho na víkendy vozil jeho přítel v jehož garáži byly uložené i Oswaldovy věci včetně pušky. Ovšem Oswald se s manželkou rozhádal a víkend před vraždou u ní nebyl.

Pokud spiklenci začali plánovat pět dní předem a bylo to poprvé, kdy si vyhlédli Oswalda, tak jaká by byla možnost se dozvědět, že tu pušku má a kde jí skladuje, aby se dala ukrást?

Pokud si spiklenci pěstovali Oswalda delší dobu, tak tu došlo k naprosto nepravděpodobné souhře náhod. Oswald získal práci v knižním skladu naprosto náhodně – jeho manželka zaslechla od své přítelkyně, že její bratr dostal práci ve skladu a požádala jí, jestli by tam nemohla zavolat kvůli Oswaldovi, který marně hledá práci. Skladiště byla dvě a jejich manažer vybral Oswalda náhodně pro práci v jednom konkrétním skladu. Stejně pravděpodobné bylo, že ho pošle do skladu o dva bloky dál mimo ty hlavní dopravní trasy. K tomu došlo asi měsíc před tím, než se vůbec uvažovalo o tom, že Kennedy navštíví Dallas.

Celé to chování Oswalda před a během atentátu je takové, že je v podstatě vyloučené, aby ho nějaká vnější moc spiklenců manipulovala tak, aby ho dostala přesně na to místo, kde ho spiklenci potřebovali mít. Pokud ho spiklenci manipulovali do knižního skladu bez jeho vědomí, jak mohli zaručit, že na dobu vraždy nebude mít betonové alibi tím, že se všemi ostatními kolegy nebude sledovat prezidentovu kolonu z chodníku před skladištěm?

Pokud byl vědomým pěšákem manipulace, tak v době, kdy žádal o práci v knižním skladu neměl nikdo žádnou možnost vědět, že za několik týdnů před tím skladištěm pojede prezidentská kolona a Oswald neměl žádnou šanci ovlivnit, že zrovna v ten den bude pracovat v téhle konkrétní budově a jeho manažer ho nepošle pracovat do skladiště o dva bloky dál.

Konspirování se rozpadá. Pokud by Oswald o tu práci žádal až poté, co byla zveřejněná trasa, kudy Kennedy pojede, bylo by tu podezření. Pokud by dělal nějakou flexibilní práci, ze které se mohl vypařit, pokud by se Kennedy rozhodnul, že bude řečnit na jiném místě na které pojede jinou trasou, dávalo by to smysl.

Co by kdyby…

Jenže takhle měli spiklenci Oswalda v podstatě zamknutého na jednom místě a pokud nebylo součástí celé konspirace i vedení toho knižního skladu, neměli možnost ovlivnit, že se Oswald bude nacházet tam, kde ho budou potřebovat. Pokud by manažer poslal Oswalda pracovat do druhého skladu, tak všechny ty měsíce příprav, kupování pušky, výrobu (pravých či falešných) fotografií, nebo sledování Oswalda, aby věděli, kde má uloženou pušku, ukradení té jeho pušky, všechno tohle by mohli vyhodit oknem. A úplně stejně tak pokud by se Kennedy rozhodl, že pojede jinou trasou a bude řečnit na jiném místě. Nebyla tu žádná očividná možnost Oswalda někam operativně přemístit, aby byla pokrytá některá alternativní trasa, kudy Kennedy mohl jet.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!