Poslanecká sněmovna včera posunula do tzv. druhého čtení návrh na uzákonění manželství pro homosexuální páry. Zároveň neodmítla ani návrh na ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Oběma návrhy se bude v příštích 120 dnech zabývat sněmovní ústavně-právní výbor a komise pro rodinu. Vláda se podle ČTK k oběma návrhům staví neutrálně.
Pro zamítnutí návrhu na uzákonění možnosti uzavírání stejnopohlavních sňatků hlasovalo 58 ze 141 přítomných poslanců, proti jich bylo 68. Zamítnutí jednotně podpořili přítomní poslanci opozičního klubu SPD, jednotně proti byli zástupci frakcí STAN, TOP 09 a Pirátů. Vrácení novely podpořilo 64 ze 139 přítomných poslanců, proti jich hlasovalo 60, uvedla ČTK.
Podle novely občanského zákoníku by homosexuálové a lesby měli v manželství stejná práva jako heterosexuálové. Mezi diskutovaná témata patří například nárok na vdovský a vdovecký důchod, vznik společného jmění, práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a přístup k adopci.
„Všichni platíme stejné daně. Všichni máme stejné povinnosti, ale nemáme stejná práva. Zatímco heterosexuální páry mohou uzavřít manželství, oni se musí registrovat. Budu dnes v 1. čtení hlasovat pro ,Manželství pro všechny‘ a moc děkuji všem, kteří tak učiní také,“
uvedla na svém twitterovém profilu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Všichni platíme stejné daně. Všichni máme stejné povinnosti, ale nemáme stejná práva. Zatímco heterosexuální páry mohou uzavřít manželství, oni se musí registrovat.
Budu dnes v 1. čtení hlasovat pro “Manželství pro všechny” a moc děkuji všem, kteří tak učiní také. pic.twitter.com/Rthf3T6LkT
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) June 29, 2023
Poněkud jiný názor zastává k problematice například místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS):
„Manželství má podle mého zůstat výhradně svazkem muže a ženy jako přirozeného prostoru pro zakládání rodin a výchovu dětí. Nikdo ale nemá komukoliv mluvit do toho, s kým a jak bude žít. Hledejme cesty, jak usnadnit praktický život stejnopohlavním párům, ale neměňme manželství,“
uvedl na Twitteru Skopeček.
Manželství má podle mého zůstat výhradně svazkem muže a ženy jako přirozeného prostoru pro zakládání rodin a výchovu dětí. Nikdo ale nemá komukoliv mluvit do toho, s kým a jak bude žít. Hledejme cesty, jak usnadnit praktický život stejnopohlavním párům, ale neměňme manželství. pic.twitter.com/MzVGunusRb
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) June 29, 2023
Návrh na ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy a doplnění této formulace do Listiny základních práv a svobod podala skupina 50 poslanců z vládních stran KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a z opozičních ANO a SPD v čele s lidovcem Markem Výborným, uvedla ČTK.
„Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny, a zvláště pak přivést na svět další generaci a vychovat ji,“
citovala ČTK důvodovou zprávu návrhu.
Autoři vnímají manželství jako trvalý svazek jednoho muže a jedné ženy jako historicky zakotvený prvek zejména evropského civilizačního okruhu. Obávají se zejména eroze a „neuvážených legislativních či výkladových experimentů“ pojmu manželství a nynější definici manželství je podle nich třeba chránit před „ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření”.
Zatímco k uzákonění manželství „pro všechny“ by v obou komorách sněmovny stačila prostá většina hlasů, pro ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy by se musela vyslovit třípětinová většina. Pro její další projednávání hlasovalo 124 poslanců ze 132 přítomných, uvedla ČTK.
Převzato z The Epoch Times
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme