Nová zelená Evropa má nové zelené společenské principy a chceme-li je vidět v akci, nejlepšími „laboratořemi“ jsou Německo a Švédsko, kde se lidé pod tlakem nové morálky na sociálních sítích vzdávají létání.
V obou případech jde o země, ve kterých je značně živá myšlenka politiky coby morální olympiády, ve které jejich státy musejí zaujímat medailové příčky. Zkřížíme-li ji s běžným „infekčním“ fungováním sociálních sítí, vznikají z toho masová hnutí skoro přes noc. Švédsko je v tomto ještě aktivnější než Německo, však taky zrodilo Gretu Thunbergovou.
Styďte se!
Tímto způsobem vznikl pojem „flygskam„, slovo poprvé zaznamenané v tisku 14. března 2018. Jde o stydění se za to, že používáte letadlo, případně zesměšňování a zostuzování někoho, kdo se za to, neřád, nestydí sám od sebe.
O to druhé se na Instagramu stará anonymní účet „Aningslosainfluencers“ (zhruba: pitomí influenceři), jehož smyslem je identifikovat celebrity, které příliš propagují cestování do exotických destinací, a nadávat jim, že vzniklými emisemi oxidu uhličitého škodí klimatu. Sleduje jej aktuálně 62 tisíce lidí, což je na desetimilionové Švédsko docela dost. To, že podle aktuálních odhadů produkuje letecký průmysl 2 % veškerých emisí CO2 na planetě, nikoho z aktivistů zjevně nezajímá.
Chlubte se!
Opačným pojmem k „flygskamu“ je „tagskryt„, čili „chlubení se vlakem“, což znamená přesně to, co to říká: jedete někam vlakem a pochlubíte se tím na sociálních sítích, abyste sklidili hodně lajků.
„Tagskryt“ může být někdy i dobrý obchod, švédský deník Dagens Nyheter vypravil napříč Evropou dvě vlakové soupravy a 680 nabízených míst se prodalo téměř ihned, ačkoliv jedna jízdenka vyšla na 25 tisíc švédských korun, tj. kolem šedesáti tisíc korun českých. Součástí těchto hnutí jsou veřejné sliby sportovců či jiných slavných lidí, že nebudou pokud možno používat letadlo.
Skrývejte se!
Ne každému se chce na tento vlak (pun intended) naskočit, zároveň je však veřejné zostuzování poměrně nepříjemná věc; trojlístek nových slov tedy doplnil pojem „smygflygga„, což znamená létat na tajňačku: nemluvit o svých výletech a nesdílet žádné fotky ze vzdálenější dovolené, aby se do vás nestrefovali.
Až potud jde čistě o psychologické působení v mezích platného práva. Britští ekoaktivisté říkající si Extinction Rebellion mají však letos v létě v úmyslu zajít dále. Deklarovali, že nevzdá-li se britská vláda plánů na rozšíření letiště Heathrow o další přistávací dráhu, zastaví provoz na něm pomocí dálkově ovládaných dronů. To už je trestný čin a ministryně pro letectví baronka Vere varovala aktivisty, že můžou počítat s veškerou tvrdostí zákona.
P.S. Pět let starý článek ze Spiegelu, podle nějž zdaleka nejčastěji létali … voliči Zelených.
Autor je datový analytik, publikuje na svém blogu kechlibar.net. Je autorem knihy Zapomenuté příběhy a Zapomenuté příběhy 2. Sada obou knih je dostupná se slevou.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!