Evropská komise (EK) přichází s novou iniciativou. Chce rozšířit katalog trestných činů z nenávisti, které podléhají jednotné celoevropské harmonizaci. A o co? Dosud jsou členské státy vázány trestně postihovat veřejné podněcování k násilí nebo nenávisti na základě příslušnosti k rase, barvě pleti, náboženství, původu a národnosti či etnicitě. EK zřejmě v členských státech zásadně chybí nástroj na trestněprávní potírání nenávisti vůči osobám s jinou sexuální orientací. Je toto omezování svobody slova nutné?
Jaké odůvodnění EK nabízí? A jaké jsou konkrétní příklady „dobré praxe“ v členských státech EU? Dýchá se lidem lépe ve společnosti, kde je více postihována „hate speech“ a trestné činy z nenávisti? Podívejme se na několik příkladů z posledních let. I když se především jedná o konzervativce, najdete mezi postiženými i pro-palestinské sympatizanty nebo obyčejné idioty. Je ale velkou otázkou, zda i na takové lidi má dopadat plnu silou zákon. A i když mnohé z nich nakonec soudy osvobodily, znamenalo to pro postižené často i několik let vyčerpávajícího soudního řízení…
Elisabeth Sabaditsch-Wolff – Rakušanka odsouzená za to, že na veřejné přednášce řekla o proroku Mohamedovi, že byl pedofil. (Urážka náboženského cítění.) Případ došel až k Evropskému soudu pro lidská práva, který její odsouzení potvrdil s tím, že lidská práva se musejí vyvažovat s respektem pro city věřících.
Harry Hammond byl pouliční kazatel 13. října 2001 v Bournemouthu ve Velké Británii kázal s velkou cedulí s nápisy „Jesus Gives Peace, Jesus is Alive, Stop Immorality, Stop Homosexuality, Stop Lesbianism, Jesus is Lord“. Byl napaden shromážděným davem 30-40 mladých lidí, policisté přivolaní na místo napadení ho zatkli. Byl odsouzen k pokutě 300 liber a náhradě nákladů řízení v hodnotě 396 liber.
Dánský historik Lars Hedegaard se v rámci diskusi ve svém domě zmínil o znásilňování v muslimských rodinách. Z tohoto rozhovoru byla uskutečněna nahrávka, o níž nevěděl. Následně mu byla udělena pokuta 700 euro. Nejvyšší soud pokutu zrušil. V roce 2013 se ho pak pokusil zavraždit člen Islámského státu.
Mark Meechan – Skot odsouzený za to, že naučil psa své přítelkyně zvedat tlapku a reagovat na větu „Chceš poslat Židy do plynu?“ Patrně šlo jen o nevkusný vtip.
Leif Liljeström, administrátor švédských webových stránek Bibeltemplet, byl obviněn ze šíření nenávistných komentářů proti homosexualitě. Provit se měl tím, že nenávistné komentáře napadající homosexuály neodstranil (k těm, které byly brány jako závažné, však uvedl nesouhlasné stanovisko). Byl odsouzen ke dvěma měsícům vězení, Nejvyšší soud Švédska rozsudek zrušil.
V roce 2017 Britka Chelsea Russell sdílela na Instagramu část textu písně I’m Trippin od rappera Sanp Dogg „Kill a snitch nigga, rob a rich nigga„, byla odsouzena k pokutě 585 liber, a zákazu vycházení. Odvolací soud rozsudek zrušil.
Geert Wilders, nizozemský politik, byl před soudem 2x (2011 a 2016) za negativní poznámky o islámu, koránu a za dotaz k publiku na mítinku, zda chtějí v Holandsku „více nebo méně Maročanů“. Procesy se táhly, nakonec byl v obou případech osvobozen.
Dale McAlpine, kazatel z Workingtnu v Británii, byl zatčen na základě udání, že ve svých kázáních označuje homosexualitu za hřích. Byl propuštěn na kauci, přičemž do soudního procesu nesměl kázat (tedy vykonávat své povolání). Byl uznán za nevinného a nakonec získal odškodné
Brigitte Bardot – slavná francouzská herečka, několikrát odsouzena za negativní komentáře k imigraci a islámu.
Päivi Räsänen, finská poslankyně a bývalá ministryně vnitra, čelí policejnímu vyšetřování. V červnu roku 2019 se na Twittru otázala vedení své církve na postoj ke sponzorovaní akce Pride 2019, ze strany církve. Tweet byl doplněn obrázkem s textem bible. Za tento tweet společně s jejími odpověďmi na novinářské otázky o homosexualitě v posledních dvou letech je trestně stíhaná. Již zastavené je trestní stíhaní, kvůli textu o lidské sexualitě, který napsala před 16 lety.
Brit Jake Hepple zorganizoval přelet letadla nad fotbalovým stadionem s transparentem „White lives matter“. V reakci na to mu byl zakázán doživotní vstup na stadion a dostal okamžitou výpověď ze zaměstnání. Hepple uvedl, že nevidí rozdíl mezi „White lives matter“ a „Black lives matter“. Přítelkyně pana Heppleho dostala výpověď, jelikož se nechtěla zúčastnit antidiskriminačního školení, na které ji chtěl po tomto incidentu poslat zaměstnavatel.
Jussi Halla-aho – finský politik, přepsal článek z novin Kaleva, který velmi kriticky popisoval Finy a jejich zvyklosti (např. alkoholismus a sklony k vraždám), do podoby, kde místo Finů vystupovali Somálci a jejich negativní charakteristiky. Byl za takto upravený článek odsouzen. (Autor původního článku o Finech nebyl nijak pronásledován.)
Švédský letniční pastor Åke Green ve svém kázaní popsal sexuální zvrácenosti (podle prokurátora tím byla myšlena homosexualita) jako „abnormální, hrozný rakovinový nádor v těle společnosti„. Okresní soud ho za to odsoudil na měsíční vězení, odvolací soud toto odsouzení zrušil.
Dvanáct propalestinských aktivistů bylo roku 2015 odsouzeno ve Francii za to, že nosili trička s nápisem „Ať žije Palestina, bojkotujte Izrael“ a rozdávání letáků, kde se psalo, že „nákup izraelského zboží znamená podporu zločinů v Gaze“.
Francouzský politik Christian Vanneste se v roce 2006 provinil tím, že uvedl, že „heterosexualita je morálně nadřazena homosexualitě.“ Za tento názor, poprvé pronesený v Národním shromáždění, byl žalován třemi organizacemi, které se cítily poškozeny. Každá z nich vysoudila na politikovi pokutu 3 000 EUR. Vannneste se po skoro čtyřech letech domohl v odvolacím řízení zrušení předchozích rozsudků a plného osvobození s odůvodněním, že nižší soudy selhaly při vyvažování svobody projevu.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme