V nedělním referendu Švýcaři schválili přistoupení k evropské zbraňoví směrnici, která výrazně omezuje práva majitelů zbraní. Švýcarsko zasáhne velmi silně – díky tradičnímu miličnímu systému bylo zvykem mít vojenskou zbraň doma. Tato tradice nyní podlehne řadě omezení. Odmítnutí směrnice (v řídkém projevu politické angažovanosti) odmítlo i Sdružení důstojníků. Přijeti směrnice bylo ale nutné, pokud chce Švýcarsko zůstat v Schengenské zóně volného pohybu osob.
S přehledným shrnutím podstatných aspektů přišel web zbrojnice.com. Připomíná, že jedním z hlavních argumentů vlády pro připojení k Schengenu v roce 2005 bylo, že vztah s EU nebude mít žádný vliv na civilní držení zbraní. Dále, že Evropská komise začala prosazovat zpřísnění podmínek pro legální (!) držitele zbraní po islamistických teroristických útocích ve Francii spáchaných nelegálními (!) zbraněmi propašovanými z Balkánu.
Švýcarské protizbraňové organizace se snažily podobné restrikce prosadit již dříve. Byly odmítnuty v roce 2011 v referendu a 2015 v parlamentu. Když bylo Švýcarsko přizváno do expertní fáze přípravy směrnice, nijak se proti ní nevyslovilo. Vládní síly de facto Unii využily k dosažení vlastních cílů, které se jim předtím nepodařilo v demokratickém procesu prosadit. Jde o obvyklou taktiku, kterou bývaý spolkový prezident německý Roman Herzog označil jako „přihrávku přes mantinel“ (co neprosadíte na národní úrovni, prosadíte přes Brusel).
Argumentem pro přijetí bylo možné vypovězení Dublinské úmluvy, v důsledku čehož by zejména Itálie, Francie a Německo přestaly přijímat migranty, kteří by nelegálně překročili švýcarské hranice. Unie také hrozila vyloučením Schengenské úmluvy, v důsledku čehož by došlo k obnovení hraničních kontrol a výraznému snížení objemu přeshraničního obchodu
V souvislosti se Švýcarskem se do mediálního prostoru vrátil tradiční paradox zbraňové směrnice. Masmédia docházejí k závěru, že implementace vlastně nic nemění, držitelé zbraní křičí zbytečně. Ve stejné zprávě ale vyzdvihují, jak je implementace nezbytná, protože zvyšuje bezpečnost. Nic se nemění, ale pokud by se to nezměnilo, tak Švýcary vyloučí z Schengenského informačního systému, zaplaví migranty a na hranicích budou kontrolovat každý náklaďák a každého turistu.