„Dick je vynikající právník, který k nám přináší desítky let zkušeností, které budou pro nás velkým přínosem“, řekl loni v květnu tiskový mluvčí Bílého domu Ian Sams k příchodu právníka Richarda Saubera. Sauber zaujal pozici „zvláštního poradce prezidenta“.
Dozvěděl jsem se to z článku CNN, který mi nabídl jako první vyhledávač Google při zadání hesla „Richard Sauber“, abych se mohl pídit po minulosti Ministerstvem spravedlnosti USA ustanoveném „zvláštním právním zástupci“, který má Josephu Bidenovi poradit, co říkat, když se ho budou ptát na to, jak hospodařil s utajovanými dokumenty v době, kdy byl viceprezidentem ve vládě Baracka Obamy (2009 – 2017).
Jak upřesňuje loňský článek CNN, Joseph Biden ustanovil Saubera zvláštním poradcem z důvodu předpokládaného převzetí Sněmovny reprezentantů USA republikány po jejich vítězství v listopadových kongresových volbách. Richarda Saubera najímáme, „aby byl Bílý dům připraven na problémy, kterým čelíme nebo budeme čelit v budoucnu…“, vysvětlil tiskový mluvčí.
Jak už víme, na několika místech byly nalezeny utajované dokumenty z doby, kdy byl Biden viceprezidentem. První várka byla nalezena v kancelářích neziskové organizace Penn Biden Center dne 2. listopadu 2022, tedy těsně před volbami, přičemž ministerstvo to prozradilo až minulý týden. Druhá část se nacházela v garáži rodinného domu Josepha Bidena v Wilmingtonu, v Delaware, a třetí byla objevena v samotném domě.
Největší starosti dělají dokumenty nalezené v Penn Biden Center ve Washingtonu DC. Biden totiž tyto prostory osobně užíval v letech 2017 – 2019, tedy v době kdy viceprezidentem už nebyl. Neexistuje tak rozumné vysvětlení proto, aby se v těchto prostorech nacházely vládní utajované dokumenty, ledaže by Joseph Biden vědomě porušil zákon.
Záležitost vyšetřuje také sněmovní Výbor pro soudnictví v čele s předsedou Jimem Jordanem, republikánem z Ohia, a Kontrolní výbor republikána Jamese Comera z Kentucky. Oba výbory o tom informovaly Ministerstvo spravedlnosti USA.
Samotné ministerstvo ustanovilo vyšetřovatele Roberta Hura, bývalého prokurátora, aby zjistil, zda a eventuálně kdo porušil zákon.
A nesmíme také v této souvislosti zapomenout na razii FBI z 8. srpna 2022 v Mar-a-Lago, v Trumpově rezidenci v Palm Beach na Floridě. Desítky agentů tehdy obsadily domov prezidenta a odnesli si desítky krabic, které podle generálního prokurátora Merricka Garlanda obsahovaly vedle cestovních pasů prezidenta také utajované dokumenty. Donald J. Trump o tom vede s Ministerstvem spravedlnosti USA civilní spor.
Vypadá to celkem srozumitelně: Vláda USA v čele s demokratem Josephem Bidenem, podezřelým z porušení zákona o nakládání s utajovanými dokumenty, vyšetřuje svého soupeře, republikána Donalda Trumpa, podezřelého z porušení zákona o nakládání s utajovanými dokumenty…
Na obrázku vidíme vyšetřovatele Roberta Hura (49), pověřeného Merrickem Garlandem, ministrem spravedlnosti Bidenovy vlády. Aby se nám úsudek o nestrannosti vyšetřování trošku zkomplikoval, uvádíme, že Hur je z Republikánské strany. Jako bývalý federální prokurátor v Marylandu je znám svou profesionalitou (chválí ho ale téměř výhradně demokraté).
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme