Nejvyšší soud státu Texas umožnil svým pátečním rozhodnutím pokračovat ve vyšetřování rodičů pro jejich podezření z týrání dětí. Týká se to těch dětí, které podstupovaly, či stále podstupují hormonální, chirurgické a jiné procedury spojené se změnou pohlaví. Léčba související se změnou pohlaví, pokud je prováděna na dětech, tak může rodičům a lékařům založit trestní odpovědnost, neboť se tím mohou dopouštět trestného činu týrání dítěte. Proto je takové vyšetřování přípustné.
Jde o ty osoby, které své děti podrobují radikálním a nevratným lékařským úkonům a léčbě, pod záštitou změny pohlaví dítěte, např. prostřednictvím blokátorů puberty, suprafyziologických dávek testosteronu nebo estrogenu, případně zmrzačujících operací. Trestného činu se tak může dopustit nejen rodič, ale i lékař.
Vše začalo únorovým rozhodnutím guvernéra státu Texas, Grega Abbotta, který po převzetí právního názoru generálního prokurátora státu nařídil vládnímu Úřadu pro ochranu dětí tuto záležitost prošetřit. Rodiče jednoho postiženého šestnáctiletého dítěte však podali žalobu s tím, že takové vyšetřování je podle nich protiprávní. (K žalující straně se pak přidali další.) Soudkyně z Travis County, Amy Clark Meachumová z Demokratické strany USA (další volby jí čekají již 8. listopadu 2022) soudním příkazem zablokovala takové vyšetřování. Odvolací soud její rozhodnutí po odvolání generálního prokurátora potvrdil. Nejvyšší soud v této věci tedy rozhodl tak, že tento konkrétní případ se vyšetřovat nesmí, ale současně rozhodl, že příkaz k zákazu vyšetřování jiných případů se ruší.
Je to hrůza!
Dům Susan a Briana v Austinu je splněným snem každého dítěte. Hemží se to tu hračkami, figurkami a knihami, píší liberální média, když komentují rozhodnutí texaského Nejvyššího soudu. Tvrdí, že třeba tito rodiče se musí z Texasu odstěhovat, poněvadž zde panuje politicky nepříznivé klima. Susan a Brian mají totiž pětiletá dvojčata, z nichž jedno je trans dívka. Příjmení nechtějí novináři zveřejnit, hrozí jim prý pronásledování a šikanování ze strany státu.
Texaský generální prokurátor Ken Paxton ve svém únorovém právním rozboru problematiky tvrdí, že rodiče jsou násilníky, pokud „léčí“ děti, včetně těch velmi malých, tím, že jim podávají „léky“, které jim způsobují nevratné škody na zdraví, včetně neplodnosti. Chirurgické zákroky, jako je kastrace, výroba penisu pomocí tkáně z jiných částí těla, výroba vaginy zahrnující odstranění mužských pohlavních orgánů považuje taktéž za nepřípustné. Obecně takové praktiky označil za „hrůzy plynoucí ze sloučení medicíny a ideologie“.
Celé stanovisko ministra spravedlnosti Paxtona si můžete přečíst zde.
Jiní rodiče, třeba paní Rachel, matka tří dětí, štěstí ale měla. Odstěhovala se včas do Colorada. Jedno z jejich dětí je nebinární (ani muž ani žena) a druhé je dospívající teenager, u kterého právě probíhá hormonální terapie, která má vést ke změně jeho pohlaví.
Příběhy dalších pomatených rodičů, kteří týrají své děti si můžete přečíst třeba zde a zde.
Právní spletenec
Celá eskapáda s nařízením guvernéra má jeden velmi nepodstatný aspekt, který zmiňují všechna liberální média jako středobod rozhodnutí soudu. Nejvyšší soud, i když povolil vyšetřování týraných dětí, totiž guvernérovi a generálnímu prokurátorovi vytkl, že v jejich dikci není cokoliv nařizovat Úřadu pro ochranu dětí. Tento úřad má svou správní rozhodovací autonomii. V praxi to znamená, že stanovisko guvernéra nemůže mít vliv na práci a rozhodování tohoto úřadu. Guvernér může např. odvolat ředitele úřadu, nemůže mu však nařídit, jak v které věci rozhodnout.
Nejvyšší soud státu Texas si je vědom toho, že v problematice změn pohlaví u dětí, tímto svým „procesním“ rozhodnutím vlastně potvrdil, že okresní soudce nemůže zastavit všechna vyšetřování a po celém území státu. Může však svým příkazem zastavit konkrétní vyšetřování. To je pro týrání dětí v Texasu vlastně dobrá zpráva.
Tři soudci Nejvyššího soudu (Jimmy Blacklock, Brett Busby a John Devine) se však vyjádřili společně ještě jinak, když připsali, že jsou pro to, aby mohli být vyšetřováni i rodiče šestnáctiletého dítěte, kteří žalobu podali. Mají totiž za to, že ani soud nemůže zastavit vyšetřování Úřadu pro ochranu dětí, neboť tím pádem jde o nově přijaté pravidlo bez opory v zákoně. Texasští republikáni se loni opakovaně pokoušeli o prosazení legislativních norem, které by změny pohlaví u dětí zakazovaly. To se nepovedlo.
Chránit děti je povinnost
Důležité ale přesto všechno je, že v současné době může nadále probíhat vyšetřování jiných devíti konkrétních případů tohoto specifického způsobu týrání dětí. Případ šestnáctileté dívky trpící „genderovou dysforii“, jejíž rodiče úspěšně zabránili svému vyšetřování, je žel už ztracený. Její týrání může pokračovat.
Jak se vyjádřil prokurátor Paxton, soudní zákaz vyšetřování „bránil státu v plnění jeho povinnosti chránit texaské děti“. Levicové aktivistické skupiny oproti tomu hovoří o svobodě dětí vyjádřit se ke svému pohlaví.
Prokurátor Paxton potom, co si přečetl rozhodnutí Nejvyššího soudu pro média uvedl, že je „výhrou rodin proti genderové ideologii lékařů, velkých farmaceutických společností a klinik“.
Problematická je reakce Úřadu pro ochranu dětí, který rozhodnutí komentoval slovy o tom, že jsou rádi, že Nejvyšší soud potvrdil, že nemusí poslouchat guvernéra ani generálního prokurátora. Ve svém prohlášení úřad uvedl: „Dnešní rozhodnutí je výhrou pro naše klienty a právní stát“.
Ať tak nebo tak, jde o živou tématiku, která se bez speciálního zákona v Texasu jednoduše neobejde.
Dalším rozhodnutím, které v podstatě supluje legální právní normu, je totiž příkaz z minulého čtvrtka okresní soudkyně Melissy Bellanové z Dallas County, která nařídila nemocnici Children’s Health v Dallasu umožnit doktorce Ximeně Lopezové léčit nové trans pacienty po dobu dvou týdnů. Lopezová podala žalobu, protože nemocnice program trans terapii zrušila. Lopezová u soudu útočila tím, že nabízení hormonů pouze některým (tedy nikoliv dětem), je diskriminační a mohlo by způsobit nenapravitelné škody na zdraví“.
„Cítím nesmírnou úlevu, že nyní mohu nadále konat dobro pro své pacienty a poskytovat jim zdravotní péči, kterou tak zoufale potřebují, a kterou lékařská věda uznává jako platnou“, řekla k rozhodnutí dallaského soudu doktorka Lopezová.
Podle Williams Institute je v USA okolo 150 000 dětí u kterých probíhá léčba pohlaví. U třetiny takových pacientů je léčba ohrožena, neboť už 15 států nepřipouští, aby mohly být předmětem těchto zvrácených experimentů. Mezi takové patří Arizona, Arkansas, Florida, Tennessee a další.
Na obrázku je lékařka Ximena Lopezová. Je mj. také docentkou pediatrie na University of Texas. Její specializací je dětská endokrinologie. Narodila se ve Španělsku a medicínu vystudovala na Universidad La Salle v Mexiku.
Na základě rozhodnutí soudu může dětem jakéhokoliv věku opět ordinovat hormonální léčbu, včetně blokátorů puberty.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!