Evropský komisař pro vnitřní trh píše Elonu Muskovi. Kvůli rozhovoru s Donaldem Trumpem. Dopis věcně nepřináší nic extra nového než ty předchozí. X je pod vyšetřováním a Breton to připomíná ve vztahu k aktuálnímu dění. I tak je to ale dost nepříznivý signál pro ty, co byli ohledně Nařízení EU o digitálních službách (DSA) optimisty. A to i když se později Evropská komise od dopisu distancovala.
Breton hned v popisku varuje před “amplifikací potenciálně škodlivého obsahu” (co tohle znamená?) a v těle dopisu najdeme všechny obvyklé podezřelé pro omezování projevu – dezinformace, nenávist, dokonce i “podporování nepořádku” (promoting disorder).
Skeptici byli v minulosti ujišťováni, že se tohoto nemusí bát, že ostatně samo DSA ani mnohé z těchto slov vůbec neobsahuje (což je pravda) a že půjde především o nelegální obsah. Ti důvěřivější se teď asi docela diví.
DSA bohužel nechalo manipulační pole v nutnosti platforem snižovat tzv. “systémová rizika” a pod tato se dá schovat i veškerá gumovost, kterou teď pan eurokomisař vzývá.
Zvláště oblíbené systémové riziko (často parodované) bylo “ohrožení občanského diskurzu”. Tady jsem si upřímně myslel, že si na Komisi uvědomí absurdnost formulace a přestanou spojení používat, aby tím zbytečně nejitřili evropskou veřejnost. Inu, to jsem se mýlil. V dopise to najdete.
Též jsem si myslel, že DSA bude řešit především EU věci ovlivňující EU veřejnost. Tady to také nevypadá. Bretonovi vadí především obsah ohledně nepokojů v Británii a skutečnost, že Musk má na X naplánovaný rozhovor s Trumpem. Chápu, že v Evropě chceme být světoví, ale jaká je tady logika? Před čím konkrétně mají být EU občané chráněni? (Mimochodem fakt, že to je pro naši ochranu, se samozřejmě zmiňuje.)
Rozhovor s Trumpem evidentně leží Bretonovi v žaludku hodně. V několika místech Muskovi naznačuje, že to neměl dělat. Je až fascinující, jak osobní a ukřivděná dokáže být komisní byrokratičtina. Breton vážně nepůsobí jako nestranný strážce pravidel, což není dobré u člověka, jenž má moc interpretovat nejrozsáhlejší kus legislativy pro moderaci online obsahu na Západě.
Zatím jde jen o řinčení šavlí a nic se reálně neděje. Není to však dobré pro vyhlídky do budoucna. Musk se téměř určitě nepodvolí a prsten nepolíbí a pokud se Komise rozhodne X penalizovat, tak pro to nástroje má. Ty pokuty můžou být obrovské a další vývoj sakra ošklivý.
Evropa v tomhle příběhu rozhodně nepůsobí jako protagonista..
Autor je ředitelem Institutu H21
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme