To je ale roztomilý vrah!

Vražda ředitele velké americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare, Briana Thompsona, vyvolala na sociálních sítích vlnu … jak to popsat? Nechutného oslavování vraha. Vítr oslavných příspěvků vesměs vál z té obvyklé lunaticky levicové strany: děvčata se mu nabízela “bez a ze všech stran”, grafici jej zobrazovali v pózách světců a nadlidí, ty tisíce plytkých memů by nikdo ani nespočítal. To jen tak pro případ, že by se vám chtělo litovat těch progresivců, kteří zrovna v Americe prohráli volby. Nejsou to nijak milí lidé.

(Mimochodem, aby bylo jasno: stále si myslím, že mají právo tak šílené věci říkat. U nás by tento druh fanouškovství byl trestný podle § 365 Schvalování trestného činu. Bohužel se tady asi nikdy nedočkám zrušení všech verbálních trestných činů, ale stejně si myslím, že ta americká právní situace je lepší. Nemají-li lidé zábrany hlásat takové úchylnosti, aspoň celkem spolehlivě víte, kdo je úplný magor a kdo ne. U nás, kde ten trestní zákoník utlumuje ochotu jedinců říci, co si skutečně myslí, se vám pak může stát, že mylně důvěřujete někomu, kdo ve skutečnosti je úplný magor, ale bojí se svoje duševní pochody ventilovat nahlas.)

Zacpu-li si nos a ponořím-li se do této Augiášovy řeky, mohu konstatovat, že k masivním rozměrům tohoto šílenství přispívají dvě skutečnosti. Za prvé je ten vrah (správně právně tedy “podezřelý z vraždy”, ale tady nejsme u soudu) mladý a pohledný Italoameričan – nikoliv nepodobný dalšímu podobnému zabijákovi jménem Che Guevara, z čehož lze soudit, že brzy na tržnicích spatříme trička s jeho portrétem. (Čína nebo Bangladéš vyrobí cokoliv…) Za druhé je opravdu hodně Američanů frustrovaných stavem zdravotní péče ve své zemi, zejména pak tím, jak komplikovaná může být úhrada za ni. A pojišťovny, které vykonávají tu funkci “odmítače”, jsou pochopitelně první na ráně obecného vzteku, neboť právě od nich pak chodí ty dopisy, že vám na něco nepřispějí a budete muset zaplatit sami. Nemálo lidí podobná událost zažene až do osobního bankrotu.

Vrah Luigi Mangione

Jako obvykle, dav oslavuje nepravého. Zadržený chlapík není levicový ideolog, ale vysoce inteligentní podivín, který se vymezoval vůči všemu možnému a příliš experimentoval s psychedelickými látkami; značně připomíná geniálního a duševně deformovaného matematika Teda Kaczyńského, který se odstěhoval do hor, z jakési chatrče rozesílal bomby náhodně vybraným lidem a nakonec shnil ve federálním vězení ADX Florence. (Psal jsem o něm při příležitosti jeho úmrtí.) Podobný osud patrně čeká i tohoto mladíka, jenom místo o federální vězení půjde o vězení státu New York. Na plánované vraždy nehledí americký justiční systém nijak shovívavě.

(Vztah ke Kaczyńskému skoro určitě není náhodný, neboť zatčený mladík recenzoval jeho dlouhý manifest na Goodreads a sám po sobě zanechal stručný, ale přesto podobný vzkaz policii.)

Pojišťovna UnitedHealthcare není vskutku žádná armáda andělů a je známá tím, že se poměrně často snaží zamítat nároky pacientů.

Avšak známý publicista Noah Smith upozorňuje, že UnitedHealthcare nijak zvlášť nevydělává: zisk má setrvale kolem 6 procent obratu, což u velkých firem z indexu S&P 500 je podprůměrná hodnota. I kdyby se z ní jakýmsi řízením osudu skutečná armáda andělů stala a firma se kompletně vzdala zisku, mohla by pokrýt jen asi o desetinu více lékařské péče, než teď pokrývá.

Zdroj – Noah Smith

Pes je zkrátka zakopán zejména v tom, že americká zdravotní péče je drahá, a to má zase několik zamotaných příčin. Jednou je absurdně drahé studium lékařů – v USA, na rozdíl od zbytku světa, se po budoucích lékařích vyžaduje, aby před nástupem na medicínu měli absolvovanou už jinou vysokou školu (aspoň čtyři roky), což ale prodlužuje jejich celkovou dobu studia na skoro deset let a znamená to, že musejí splácet dvoje školné. Navíc delší studia = kratší kariéra, tudíž silnější motivace vydělat ve zbylých letech života co nejvíce.

Dalším takovým problémem je silně soudivá povaha americké společnosti, která nutí lékaře platit si velmi drahé pojištění pro případ žaloby (malpractice insurance), kdyby něco pokazili. Extrémně drahé je toto pojištění třeba u chirurgů, kde běžně přesahuje 100 000 dolarů ročně a někdy sahá až ke 200 000 dolarů. Představte si, že by si lékaři v českých nemocnicích museli platit pojištění ve výši 2-5 milionů Kč ročně; to by naše zdravotnictví okamžitě zakrákalo a ředitele VZP by ani nemusel nahánět po ulici žádný italský typ s pistolí, protože by se zastřelil sám.

To jsou ovšem přesně ty systémové problémy, které se kulkou řešit nedají. Stejně jako ta skutečnost, že moderní medicína je tak vyspělá a drahá, že žádný systém na světě ji nemůže zaplatit kompletně. Fuč jsou ty časy, kdy měl pan doktor k dispozici aspirin, stetoskop a tím jeho vybavení končilo. Taková CAR-T terapie, při které se musejí vypiplat speciálně upravené imunitní buňky, které se následně zavedou do organismu pacienta a začnou bojovat s jeho rakovinou, je v některých případech až zázračně úspěšná, jenže stojí kolem deseti milionů na osobu.

Zkuste zajistit něco takového všem, kdo by to potřebovali.

Marian Kechlibar je autorem knihy Krvavé levandule, a série sedmi dílů Zapomenutých příběhů. Publikuje na svém blogu kechlibar.net.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč