TRUMP vs HARRIS: Koho by volili Alexandr Vondra, Tomáš Pojar či Cyril Svoboda? A koho samotní Češi?

Kdo obsadí Bílý dům na následující čtyři roky? Bude to demokratka Kamala Harris, nebo se na scénu vrátí Donald Trump? Na dnešní rozhodnutí amerických voličů čeká s napětím celý demokratický svět, ale stejně tak i jeho nepřátelé.

Přinášíme odpovědi expertů Vysoké školy CEVRO:

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA? A bude pro Evropu i Českou republiku lepší Trump, nebo Harris?

Odpovídají národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar, exzpravodajec Jaroslav Kuchyňa, poradce prezidenta Michael Žantovský, europoslanec Alexandr Vondra, publicista Roman Joch a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.


TOMÁŠ POJAR: Především potřebujeme silného amerického prezidenta

1. Osobně si přeji USA, které budou mít jasnou a předvídatelnou politiku. Trump je na jednu stranu nepředvídatelný, ale i v té nepředvídatelnosti je určité racio. Trump je transakční člověk, jeho politika je postavená na „dealech“, což samo o sobě je předvídatelné. Do určité míry se chová racionálně, byť vyvolává prudké emoce. Jak volby dopadnou, to neovlivníme a máme se připravovat na obě možnosti a na to, jakým způsobem budeme s USA vycházet.

2. Jedním z nejhorších scénářů nejen pro nás, ale pro celý svět, by byl slabý americký prezident, který proti sobě bude mít celý Kongres. Měl by velmi omezené možnosti vládnutí, což by se projevilo ve světě. USA by nebyly tak akceschopné, na mnoha místech světa by se vytvořilo mocenské vakuum a to z definice zaberou spíše ti agresivnější než ti slušnější. Bez americké pomoci, i když Evropa bude dělat to, co dosud, se situace Ukrajiny výrazně zhorší. Ale nemyslím si, že Trump bude chtít být tím, kdo prohraje válku na Ukrajině a Vladimír Putin dobude Užhorod. Prostě si nemyslím, že by Trump dělal jednostrannou politiku ve prospěch Putina a dovolil mu obsadit celou Ukrajinu.

Ukázalo by ho to jako slabého prezidenta. Není to v zájmu Donalda Trumpa jako osoby, ani to není v zájmu USA.

S ohledem na zahraniční politiku si myslím, že dokážeme žít s politikou Donalda Trumpa stejně jako s politikou Kamaly Harris. Koneckonců nám ani nic jiného nezbude. Pro nás bude jen dobře, když v USA povládne silný prezident. Ať si každý odpoví, kdo z této dvojice bude silnějším americkým prezidentem.


JAROSLAV KUCHYŇA: Nepřátelé Evropy se bojí více Trumpa

1. Prezidentské volby v USA jsou velmi těsné. Pokud mám udělat předpověď, tak vyhraje spíše Donald Trump.

2. Kamala Harris by nebyla tak dobrou prezidentkou pro Evropu, jak se říká, a Trump by nebyl tak špatným prezidentem. A proč? Harris je slabá a nemá příliš vyhraněné názory, Trump je zase obtížně předvídatelný. S oběma ale dokáže Evropa žít. Domnívám se, že nepřátelé Evropy se určitě více bojí Trumpa. A proto si myslím, že zvolení Trumpa by bylo pro Evropu i pro nás o něco lepší variantou.


CYRIL SVOBODA: Volby Trumpovi vyhraje J.D. Vance

1. Opravdu nevím, nežiji v USA a neznám reálnou atmosféru. Pro volbu zásadní roli hrají fakticky jiné dvě osoby: Barack Obama na straně demokratů a J.D. Vance na straně republikánů. Jejich charisma má zásadní význam. Kamala Harris se zlepšila, měla velmi dobrý projev před budovou Kapitolu, až překvapivě dobrý. Na druhou stranu označení voličů Trumpa za odpad z úst prezidenta Bidena výrazně nahrálo republikánům. J.D. Vance je zosobněním amerického snu, člověka, který začal doslova z nuly, a nyní má na dosah nejvyšší pozice v USA. Barack Obama je nejlepší řečník první poloviny našeho století, má nesmírné osobní kouzlo.

2. Opět nevím. Není to dobrá volba obecně. Kamala Harris je nerozhodná a bude v rukou jiných a Donald Trump je rozhodný, ale nevyzpytatelný.

Ale abych neutekl od otázky a kdybych si musel vsadit, myslím, že J.D. Vance vyhraje volby Donaldu Trumpovi.


ALEXANDR VONDRA: S Trumpem hrozí obchodní války

1. Výsledek bude velmi těsný, ale mám pocit, že lepší finiš má Donald Trump.

2. Nemám jednoznačnou odpověď. Pro Izrael, odkud vám teď odpovídám, by byl jednoznačně lepší Donald Trump. Už to dřív jasně prokázal. Myslím, že lepší může být i pro soudržnost NATO tím, že nutí Evropany brát své obranné povinnosti vážně. Svou nepředvídatelností může být také účinnější v zadržování různých autoritářských vladařů, ať už v Rusku nebo Číně. Což ale neznamená, že bude dávat Ukrajině nějakou charitu, to nechá na Evropě. Hlavní problém mám u Trumpa s tím, že se rýsuje jako větší protekcionista, který nebude šetřit vyhlašováním různých cel na import do USA, a Evropa, včetně Česka, má nastavenou ekonomiku na export, a proto nás mohou obchodní války dost poškozovat.

Kdybych to shrnul, ať už vyhraje on či ona, soustředí Bílý dům více pozornosti na domácí problémy. Musíme se v Evropě připravovat na schopnost starat se víc o sebe sama.


ROMAN JOCH: Musíme být ve vztahu k USA jako Poláci

1. Průměry volebních průzkumů v sedmi klíčových státech (Arizona, Nevada, Georgia, Severní Karolína, Wisconsin, Michigan, Pennsylvania) udávají, že rozdíly v preferencích Kamaly Harris a Donalda Trumpa jsou pod statistickou chybou (3 až 3,5 procenta), takže je to tak těsné, jak to jen může být. Vyhrát může ona i on. Ale protože ona stagnuje a on mírně stoupal; protože její kampaň v posledních týdnech byla mdlá a jeho živá a zábavná (zmiňme tu sehrání scének v McDonaldu nebo popelářském autě; prostě on je bavič); soudím, že mírným favoritem nyní je Donald Trump.

2. Mnozí ze zahraničněpolitického establishmentu či elit si myslí, že jednoznačně Kamala Harris, protože je více „pro-evropská“, „pro-ukrajinská“ a multilaterální. Nejsem o tom přesvědčen. Především, nepřátelé Ameriky a nás by ji mohli vnímat jako „lehkou váhu“ a začít ji „testovat“; svět by se pak stal méně stabilním a více nebezpečným. To by si ale vůči Trumpovi nedovolili. Trump sice vůči nám Evropanům bude tvrdší a bude chtít, abychom více vydávali na svou obranu, ale to bude pro nás v dlouhodobé (ba už i střednědobé) perspektivě dobře. Nesnáší multilaterální vztahy a organizace, preferuje jednání a dohody bilaterální. To pro nás nemusí být špatně – pokud budeme na obranu vydávat 2 procenta HDP a víc. Jako Poláci – jejich vztahy s Trumpem byly a jsou dobré.

Ale pro nás ta otázka nemá stát tak, kdo by byl lepší. My nesmíme všechno vsadit na jednu kartu (demokraty, Kamalu jako mnozí Západoevropané, kteří nesnášejí Trumpa; nebo v opačném gardu vše vsadit na Donalda jako Orbán, který tak má se současnou vládou, a v případě vítězství Kamaly i s příští americkou vládou, vztahy příšerné); my musíme mít dobré vztahy s Amerikou jako spojeneckou zemí vždy, bez ohledu na to, kdo tam vyhraje volby, zda demokraté, nebo republikáni. V tomto tedy být (opět) jako Poláci, kteří to dělají správně.


MICHAEL ŽANTOVSKÝ: Snad nový prezident zachová dosavadní transatlantické pouto

1. Prezidentské volby vyhraje ten kandidát, který získá hlasy alespoň 270 volitelů v 50 amerických státech. Největší problém by byl, pokud by se výsledek hlasování stal předmětem sporů a konfliktů.

2. Lepším prezidentem USA pro nás bude ten (či ta) , který/á bude odhodlán/a zachovat dosavadní transatlantické pouto, budovat bezpečnost a obranu Spojených států a Evropy jako společnou a posilovat naše historické, kulturní a ekonomické vazby.


PRŮZKUM: Většina Čechů fandí Kamale Harris

Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK, který proběhl mezi 26. zářím a 20. říjnem 2024, má kandidátka na prezidentku USA Kamala Harris podporu 53 % dotázaných respondentů.

Donald Trump pak získal podporu pouhých 27 % lidí a zbylých 20 % dotázaných uvedlo, že nemá vyhraněný názor.

Harris má oporu především u mladší generace, u Čechů do 45 let, lidí s vyššími příjmy a především u vysokoškolsky vzdělaných.

Trumpa preferují příznivci opozičních stran, jako jsou například SPD, KSČM nebo také mimoparlamentní Motoristé. Naopak Harris fandí voliči stran současné vládní koalice.

Všeobecně si vítězství Donalda Trumpa přejí více muži než ženy, stejně jako starší občané nad 60 let, osoby s nižšími příjmy nebo také lidé s nižším vzděláním.

Pokud bychom se měli zaměřit na regiony, kde a který kandidát sklízí největší oporu, Trumpa by nejvíce lidí volilo zejména na Moravě, zatímco Harris má významnou podporu obyvatel Prahy.

Přestože to může působit tak, že mají Češi jasného kandidáta, není tomu zcela tak. Velká většina respondentů při otázce, proč podporují daného kandidáta, uvedla, že se z jejich pohledu jedná o nejpřijatelnější variantu. Řadě českých voličů totiž není sympatický ani jeden z kandidátů.

Zpracovala Kristýna Hůlová, studentka Vysoké školy CEVRO v rámci kurzu Na semestr novinářem!


Převzato z cevroarena.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč