Unijní instituce se po Vánocích probouzejí pomalu. První dny v novém roce 2023 přinesly událostí jen poskromnu.
Neděle 1. ledna 2023
Chorvatsko vstoupilo do eurozóny a do schengenského prostoru. Euro je tedy nyní měnou 20 z 27 členských států EU a v Schengenu je 23 členských států EU. Chorvatské strany euromincí i vysvětlivkami jsou k vidění mj. na stránkách ECB.
Uplynulo 30 let od oficiálního vytvoření jednotného vnitřního trhu jako vyššího stupně hospodářské integrace mezi členskými státy EU. (Před deseti lety jsem k tehdejšímu menšímu jubileu napsal článek pro Newsletter Centra pro ekonomiku a politiku. Vývoj v mezidobí bohužel moje tehdejší pesimistické odhady potvrdil.)
Půlroční předsednictví v Radě EU převzalo po České republice Švédsko. (Čtyři priority, které si vytklo, znějí: Bezpečnost – jednota, Konkurenceschopnost, Ekologická a energetická transformace a Demokratické hodnoty a právní stát – naše základy.)
Pondělí 2. ledna
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová zahájila postup pro zbavení imunity dvou europoslanců, a to v návaznosti na žádost belgických orgánů o vydání k trestnímu stíhání. Podle médií jde o Itala Andreu Cozzolina a Belgičana Marka Tarabellu a stíhání by mělo souviset s korupčním skandálem „Qatargate“.
Čtvrtek 5. ledna
Komise označila Kamerun za nespolupracující zemi v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu a zakázala dovoz produktů rybolovu z této africké země.
Pátek 6. ledna
Komise předložila návrh novely dvou unijních předpisů, které se týkají obchodování se zdravotními prostředky. Navržená úprava má poskytnout více času na certifikaci zdravotnických prostředků, aby se zmírnilo riziko jejich nedostatku.
Důsledky evropské integrace pro demokracii
Na závěr tohoto tentokrát velmi krátkého výčtu událostí zařazuji odkaz na úvahu Důsledky evropské integrace pro demokracii, která vznikla na základě přednášky na toto téma na semináři v Poslanecké sněmovně. Obsah mohu shrnout takto: Expanze Unie vede k zužování prostoru pro politické rozhodování na úrovni, kde demokracie funguje, zatímco moc se přesouvá na úroveň, kde demokracie fungovat nemůže. Platí tak nepřímá úměra: čím více Unie, tím méně demokracie.
Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme