V pondělí (17. 1.) se v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku konal slavnostní obřad na počest zesnulého předsedy Davida Sassoliho (k jeho úmrtí viz předchozí díl). Na akci promluvili mimo jiné Charles Michel, Ursula von der Leyenová a Emmanuel Macron.
V úterý (18. 1.) Evropský parlament zvolil na druhou polovinu svého funkčního období novou předsedkyni, kterou se stala Malťanka Roberta Metsolaová za frakci lidovců (EPP). Ta se ve svých 43 letech stává nejmladší předsedkyní EP v historii. Nejradikálnější revolucionáři v řadách europoslanců Metsolaové vyčítají, že v EP vždy hlasovala proti návrhům rezolucím propagujícím interrupce. Byla však přesto zvolena velkou většinou 458 hlasů z 690 odevzdaných.
Téhož dne Komise předložila dvě nové iniciativy v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Jde o Evropskou strategii pro univerzity a návrh Komise na doporučení Rady o zefektivnění spolupráce v zájmu evropského vysokoškolského vzdělávání. Brusel mimo jiné chce posílit evropský rozměr vysokoškolského vzdělávání a výzkumu, prohloubit mezinárodní spolupráci vysokých škol nebo učinit z vysokých škol klíčové aktéry zelené a digitální transformace.
Ve středu (19. 1.) Emmanuel Macron vystoupil v Evropském parlamentu s projevem k prioritám francouzského předsednictví. Nad rámec vlastního tématu prohlásil, že by si přál, aby do Listiny základních práv EU bylo začleněno právo na potrat a explicitnější zmínky o ochraně životního prostředí (míněno patrně v souvislosti s klimatem).
Téhož dne zahájila činnost Agentura EU pro otázky azylu, na kterou se přeměnil dosavadní Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO), sídlící ve Vallettě. Nová agentura má oproti svému předchůdci posílený mandát a má poskytovat intenzivnější operativní a technickou pomoc členským státům a více přispívat ke sbližování postupů při posuzování žádostí o udělení mezinárodní ochrany. Změnu přineslo nové nařízení přijaté v prosinci.
Od středy je také možné podávat přihlášky do letošního kola soutěže o ceny Nového evropského Bauhausu (NEB). NEB je projekt probíhající od roku 2020, který má zapojit architekty, designery i umělce do služeb Zeleného údělu a má vnést do klimatické politiky EU kulturní a tvůrčí rozměr. Ursula von der Leyenová v této souvislosti dříve uvedla, že Zelený úděl nemá být jen environmentální nebo ekonomický projekt, ale také „nový kulturní projekt pro Evropu“. Díky NEB má být vytvořen nový životní styl, který propojují udržitelnost s kvalitním designem, bude méně náročný na uhlík a bude inkluzivní a cenově dostupný pro všechny.
Ve čtvrtek (20. 1.) Komise vyzvala Polsko k zaplacení pokuty, kterou mu Soudní dvůr vyměřil v případě sporu o činnost disciplinární komory v rámci soudnictví. Jde o jeden z případů ságy kolem údajné ochrany právního státu. Pokud Polsko pokutu zaplatit odmítne, zamýšlí Komise peníze strhnout z peněz vyplácených Polsku z unijních fondů.
V pátek a v sobotu (21.–22. 1.) proběhne v Evropském parlamentu ve Štrasburku plenární zasedání Konference o budoucnosti Evropy. Projednána mají být doporučení dvou ze čtyř panelů evropských občanů, a sice panelu č. 2 k otázkám demokracie, hodnot, práv, právního státu a bezpečnost (text dostupný z této stránky) a panelu č. 3 ke změně klimatu, životního prostředí a zdraví (text dostupný z této stránky). (Konferenci a občanským panelům se blíže věnuji v předchozích dílech a v článku Unijní demokracie naruby).
Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme