Ve středu 13. listopadu představila iniciativa Univerzity za klima ideu a program letošní vysokoškolské stávky. Týdenní happening obsáhne nejen přednášky, besedy a workshopy, ale podle očekávání také protestní pochody proti kapitalismu s melodramatickým názvem Konec oligarchie v Čechách. K tiskové zprávě vydala ČTK rovněž surrealistickou fotografii, kterou zjevně vytvořila umělá inteligence. Zleva na ní sedí mladý Frank Zappa, an si na krční tepně kontroluje pulz, národní umělec Vilém Závada ve věku 14 let, reinkarnace Anežky Hodinové-Spurné a Josef Lada v časech, kdy dosud obýval ševcovský domek v Hrusicích a mazlíval se tu s domácí zvěří.
Smyslem stávky je svrhnout kapitalismus a nastolit spravedlivý společenský řád. Pregnantně to formuluje mluvčí iniciativy Matěj Dlab: „Letošní stávka chce upozornit na to, že nynější společenská realita je velmi vzdálená ideálům rovnosti a demokracie, které se 17. listopadu každoročně oslavují. Univerzity za klima formou protestní akce apelují na veřejnost i mocné jedince, aby si uvědomili, že tyto ideály nejsou ve stávajícím systému dosažitelné.”
Matěj si smysl svátku, který připomíná „boj za svobodu a demokracii“ maličko upravil; povaha této jeho revize je přitom velmi signifikantní. V jeho pojetí se totiž „svoboda“ proměnila v „rovnost“. Nejde přitom o prostou záměnu pojmů bezmála synonymních, ale o úplné popřední původní ideje. Svoboda předpokládá možnost rozvinout všechna svá nadání a vlohy, pokusit se uskutečnit své plány a být případně lepší, schopnější a bohatší než ostatní. Rovnost má ve svazáckém pojetí univerzitních studentů povahu rovnostářství a jakoukoli sociální stratifikaci vylučuje. Pravda je ovšem taková, že buď si můžeme být rovni, nebo může být svobodní. (Přičemž rovnost v našem lidství tím není nijak zasažena, tomu asi všichni rozumíme.)
Z Matěje ovšem promlouvá nezkušenost generace, která v takové rovnosti nežila. Předchozí systém centrální ekonomiky a masivních regulací ji totiž zajišťoval velmi efektivně. V dvacetimetrových frontách na mandarinky nebo na toaletní papír stáli svorně bok po boku univerzitní profesor a tovární dělnice, rovni si v absurditě této situace, v odevzdané apatii a také v měsíčním příjmu. Zpětně to ovšem vypadá velmi idylicky: Za samoobsluhou v rozbláceném sídlišti zapadalo karmínové slunce a jeho poslední paprsky uhasínaly na svinibrodské zeleni třiceti stejných silonových bund, jež tento rok vrhla Textilana Liberec na trh dokonce ve dvou barevných verzích, z nichž jednu se z objektivních příčin nepodařilo včas vyskladnit. Rovnost, kam se podíváš. My, kteří víme, o co jde, jsme spíše méně nostalgičtí. Matěj a jeho kámoši by rádi vyměnili rovnost za svobodu a nezdráhají se to veřejně deklarovat.
Z klimatických otázek leží mladým bojovníkům proti uhlí na srdci především potřeba opatřit si byt; na toto téma zazní např. přednáška Iniciativy nájemníků a nájemnic s názvem Máme právo bydlet! Samozřejmě že každý má právo bydlet! Trochu problém nastává, když je k dispozici méně bytů než lidí. Ale i tato situace má elegantně jednoduché řešení. Někomu se nějaké byty vezmou, lidi se trochu sestěhují a studentům se přidělí byty po kontrarevolucionářích. Všechno jde, když je dobrá vůle.
„Vadí nám, že je v naší zemi důležitější měnit tuny uhlí v miliardy korun, než zajistit nám a našim dětem důstojný a zdravý život,“ uvedla mluvčí iniciativy Lucie Poláková, a ozřejmila tím také základní étos stávkového týdne a celé iniciativy Univerzity za klima: Je povinností nás, kteří čtyřicet let chodíme na osm a půl hodiny denně do práce (a jsme za to vysmíváni, protože proč se udřít?) zajistit studentům důstojný život.
Na jejich trvale se zhoršující psychické kondici je ovšem zřejmé, že se nám to stále dostatečně nedaří. Selháváme ve svém základním poslání a ne vždy máme odvahu a sílu si to přiznat. Naštěstí je tu ale mladá klimatická iniciativa, která nám pomáhá naše omyly jasně uvidět, zamyslet se nad nimi a provést účinnou sebekritiku. A hlavně se vrátit k ideovému odkazu našeho velkého učitele Klementa Gottwalda a jít mu ruku v ruce se studenty vstříc. My i Univerzity – za Klému.
VAROVÁNÍ: Článek může obsahovat sarkasmus.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme