Polský premiér se připravuje na blížící se prezidentské volby s vědomím toho, co na Poláky platí. Proto světu oznámil změny v migrační politice země, které podráždily nevládní organizace a aktivisty za lidská práva po celém světě.
Snad nejvíce je vyděsil Tuskův záměr dočasně pozastavit právo na azyl. Desítky organizací zaslaly Tuskovi dopis, v němž ho vyzvaly, aby respektoval právo na azyl zaručené mezinárodními dokumenty, k nimž se přihlásilo i Polsko.
Tusk neustoupí
Tusk navíc prohlásil, že polská vláda nebude respektovat ani realizovat žádné evropské návrhy, které by ohrožovaly polskou bezpečnost.
Připomeňme jen, že Tusk čelil kritice nevládních organizací a aktivistů již v lednu, kdy Poláci odmítli pustit migranty přes svou východní hranici a vraceli je zpět do Běloruska.
Tusk si z kritiky nic nedělá a jejím autorům vzkázal, že stát musí znovu získat stoprocentní kontrolu nad tím, kdo do Polska vstupuje. „Znovuzískání kontroly a zajištění bezpečnosti“ je název Tuskovy nové migrační strategie.
Důvodů pro toto přitvrzení ze strany Tuskovy vlády je několik.
Jedním z nich je jistě migrační krize na polsko-běloruské hranici, kde náš severní soused čelí de facto hybridní válce ze strany Běloruska a Ruska. Tato krize zde však byla již za předchozí vlády národně-konzervativního Práva a Spravedlnosti (PiS), ale ani Jarosław Kaczyński nešel tak daleko, aby chtěl pozastavit právo na azyl.
Svou roli může hrát i to, že debata o migrační politice se v samotné EU rychle mění a opatření jako ploty na hranicích nebo vývoz migrantů do třetích zemí (například z Itálie do Albánie) už zdaleka nejsou takovým nepřijatelným tabu jako před několika lety.
Hlavní důvod Tuskova přitvrzení v otázce migrace je však vnitropolitický. Svým ohlášeným plánem na znovuzískání kontroly nad migrací de facto odstartoval kampaň své strany před prezidentskými volbami v příštím roce. A tyto volby jsou pro Tuska a jeho Občanskou koalici klíčové.
Chce „svého“ prezidenta
Skutečnost, že prezidentem je politik PiS Andrzej Duda, je pro polskou vládnoucí koalici problém. Už proto, že k přehlasování prezidentského veta jsou v Polsku potřeba tři pětiny poslanců a Tusk a jeho spojenci takovou většinu v parlamentu nemají, což vládnutí velmi ztěžuje. Pokud chtějí splnit některé zásadní předvolební sliby a hladce realizovat body vládního programu, potřebují mít prezidenta.
Dvě nejsilnější polské strany zatím své oficiální prezidentské kandidáty nepředstavily. V souvislosti s Tuskovou Občanskou platformou se jako nejpravděpodobnější kandidát zmiňuje Rafał Trzaskowski, primátor Varšavy, ale objevují se i jména Radosława Sikorského, ministra zahraničí, a samotného Donalda Tuska.
V případě PiS má největší šance Karol Nawrocki, šéf Institutu národní paměti (IPN), ale hovoří se i o bývalém premiérovi Mateuszovi Morawieckém.
Podle prvních průzkumů patří Trzaskowski a Nawrocki k favoritům na postup do druhého kola prezidentských voleb.
Tusk velmi dobře chápe, že k úspěchu v prezidentských volbách nebude jeho politickému táboru stačit, když získá pouze městské liberální voliče, kteří před rokem ve velkém počtu hlasovali pro jeho stranu v parlamentních volbách.
Ví, že musí přijít s tématem, které může oslovit i voliče „jiného“ Polska. Mohla by to být migrace, protože mnoho Poláků se obává situace na jejich východní hranici.
Krytá záda z Bruselu
Polský premiér si je vědom toho, že za hru s migrační kartou bude čelit obviněním a kritice.
Od svého loňského nástupu do funkce však opakovaně ukázal, že mu nedělá problém jít hodně za hranu (čistky v justici a veřejnoprávních médiích), a ty, kteří ho z toho obviňují, v jednom ze svých projevů pohrdavě označil za „puristy právního státu“.
Na rozdíl od Jaroslawa Kaczyńského nebo Viktora Orbána se však nemusí obávat tvrdé reakce ze strany Unie, protože v očích bruselského establishmentu patří k té správné partě.
Jak trefně napsal komentátor deníku Reczpospolita, který Tuskovu strategii označil za „úsměvný liberální populismus“, polský premiér počítá s určitou kritikou za svou migrační politiku, ale kalkuluje s ní na straně přijatelných nákladů.
Je mu totiž jasné, že k vítězství v prezidentských volbách potřebuje úplně jiné emoce než sympatie liberálních a pokrokových salonů.
Převzato ze slovenského konzervativního deníku Postoj
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme