V Kalifornii vše při starém

Republikán Larry Elder uznal svou porážku, guvernérem Kalifornie nebude a zůstává jím ten současný, Gavin Newsom  Jeho republikánský černošský vyzyvatel Larry Elder uznal porážku.

V převážně venkovských okresech hlasovala pro odvolání většina. V Lassen County doonce 82,9% voličů. Pro odvolání to však nestačilo, protože velké okresy, jako Los Angeles (73,6%) a San Francisco (86,7%) hlasovalo pro setrvání guvernéra ve funkci.

Socialismus jim vyhovuje…

Další (na obrázku zelené) okresy, které hlasovaly pro odvolání guvernéra, byly : Del Norte, Siskiyou, Modoc, Shasta, Tehama, Butte, Plumas, Sierra, Yuba, Sutter, Glenn, Colusa, El Dorado, Amador, Calaveras, Stanislaus, Tuolumne, Mariposa, Madera, Fresno, Kings, Tulare, Inyo a Kern. Šlo víceméně o venkovské a řídce osídlené oblasti.

Pro setrvání guvernéra ve funkci hlasovalo cca 65% voličů (5,7 mil.) a pro odvolání cca 35% (3,1 mil.). Nejvíce hlasů z náhradních kandidátů získal republikán Larry Elder. Bylo to cca 2,2 miliónu hlasů, což činilo 45%. Na druhém místě skončil demokrat Paffrath s 10% hlasů (490 tisíc hlasů).

I takhle vypadala kampaň za odvolání guvernéra Newsoma.

V petici za odvolání guvernéra Newsoma se objevovaly výtky typu, že schválil zákony upřednostňující nelegální přistěhovalce, že lidé v Kalifornii trpí nejvyššími daněmi v rámci federace, nejvyšší mírou bezdomovectví a nejnižší kvalitou života. To všechno byly zřejmě pádné důvody, ale nespokojenost s guvernérem vygradovala v listopadu, když byl guvernér přistižen na narozeninové oslavě v restauraci, což sám předtím, jako protikovidové opatření, zakázal.

Závěrem nutno konstatovat, že volby dopadly podle očekávání, Kaliforňané ještě nejsou na změnu připraveni, socialismus jim zatím vyhovuje. Další, tentokrát řádné guvernérské volby se konají příští rok v listopadu, tedy pokud se do té doby nestihnou ještě další odvolací….

Permanentní kampaň

V historii Kalifornie jde teprve o čtvrté takové volby, i když sám současný guvernér Newsom snahám o své odvolání čelí již pošesté. (Pětkrát se nepodařilo shromáždit dostatečný počet petičních hlasů pro uskutečnění takových voleb).

Institut „odvolacích voleb“ však nepřináší do politického života Kaliforňanů více klidu a stability. Jde spíše o permanentně schizofrenní stav, který má podobné účinky, jako volby do dolní komory Kongresu. Ty, jak víme, probíhají každé dva roky. Čas na zviditelnění 435 členů Sněmovny reprezentantů je neúprosně krátký a stimuluje politiky až k nebývalé aktivitě – volební kampaň tak probíhá vlastně neustále a na vysvětlování chyb a na jejich odpouštění není dost čas. Jde však o americkou politickou kulturu, která je usedlejším a na politické přehmaty navyklejším Evropanům docela cizí. Třeba český volič, ten je ke zvoleným zástupcům obecně shovívavější a více je považuje za zářivé celebrity. Přitom by mělo jít o chytré a pracovité lokaje, kteří jim mají posloužit k lepšímu životu…

Pomohlo to Arnoldovi

Jedním z guvernérů, který funkci obsadil po tomto druhu voleb, je značně sakra-umírněný republikán Arnold Schwarzenegger (74). Ten zvítězil v odvolacích volbách v roce 2003 a guvernérem byl až do roku 2011. Nahradil tehdejšího demokratického guvernéra Graye Davise, pro jehož odvolání hlasovalo 55,4% hlasujících. Schwarzenegger získal 48,6% hlasů a na dalším místě skončil republikán Cruze Bustamante se ziskem 31%.

Odvolací volby v Kalifornii patří svými podmínkami mezi ty vůbec nejměkčí. V jiných státech federace, kde je formou petice možno zvoleného veřejného činitele odvolat (jde o celkem 19 států), je totiž potřeba nashromáždit více petičních hlasů pro jejich pořádání. I proto v posledních šedesáti letech každý kalifornský guvernér čelil odvolání nejméně jedenkrát. Odvolat lze v Kalifornii dokonce i soudce….

Pro konání takových voleb je potřeba shromáždit počet podpisů odpovídající 12% voličů, kteří se zúčastnili posledních guvernérských voleb s tím, že podpisy musí patřit voličům nejméně pěti z 58 kalifornských krajů. V posledních volbách hlasovalo 12,7 milionu voličů, takže pro vypsání odvolacích voleb postačilo cca 1,5 milionu podpisů.

Pevnost demokratů

Kalifornie je pevnost Demokratické strany, a tak skutečnost, že podle průzkumů je 84% republikánských voličů pro odvolání současného guvernéra Gavina Newsoma, vlastně nic moc neznamená – pro odvolání je totiž oproti tomu jen 11% voličů Demokratické strany. V Kalifornii je 53% registrovaných voličů příznivců Demokratické strany a jen asi 25% republikánů. Zajímavé je také srovnání politických pozic příznivců a odpůrců guvernéra. Volič Newsoma je většinou očkovaný, kdežto jeho odpůrce očkování nemá a je proti němu. Tento trend odpovídá i stranické příslušnosti voličů, přičemž nutno podotknout, že i mezi demokraty je velká část těch, kteří se očkovat nechtějí (cca 25%).

Republikánský kandidát Larry Elder odchází do bezpečí po napadení ženou v masce orangutána.

Aby se nám snad nezdálo, že politické problematice v Kalifornii už jaksi rozumíme, připomeňme, že daleko více republikánů je pro omezení na státních hranicích jako způsob ochrany před šířením nemoci COVID-19 a čtyři z deseti republikánů jsou pro, aby zaměstnavatelé mohli svým zaměstnancům očkování nařídit. Ve stejné otázce je to skoro sedm z deseti demokratických voličů.

Příliš zarytý republikán

Nejvyšší podporu z republikánských kandidátů měl Larry Elder, průměrně cca 27% (k 31.8.). Jeho podpora sice stoupal, ale pomyslný strop spočívá v jeho neumírněnosti – v Kalifornii má šanci jen polorepublikán typu zmíněného Schwarzeneggera, terminátora s citlivým ekologistickým smýšlením. Tím Elder rozhodně není.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!