Lithium-iontové baterie letos způsobily již stovky požárů v New Yorku a San Francisku, při nichž byly zraněny desítky lidí a několik osob zemřelo, což vyvolalo obavy o bezpečnost veřejnosti.
V New Yorku počet požárů způsobených li-ion bateriemi „od roku 2021 každoročně exponenciálně roste“, uvedla 21. července během briefingu o veřejné bezpečnosti komisařka hasičů Laura Kavanaghová.
„Nyní bohužel ve městě s určitou pravidelností zaznamenáváme stále více těchto druhů extrémně rychle se šířících a velmi silných požárů. K tomuto týdnu došlo k 131 požárům, 76 zraněním a 13 úmrtím způsobeným těmito lithium-iontovými bateriemi.“
To je výrazný skok oproti roku 2021, kdy došlo k 79 zraněním a čtyřem úmrtím v důsledku takových požárů. V roce 2022 došlo ve městě New York k 220 požárům způsobených li-ion bateriemi, ke 142 zraněním a šesti úmrtím. Počet úmrtí v roce 2023 již překročil počty úmrtí z posledních dvou let dohromady.
V letošním roce se na titulní stránky novin dostalo několik vznícení lithium-iontových baterií. 20. ledna zahynul 63letý muž a dalších 10 osob bylo zraněno poté, co se požár od nabíjejícího se elektrokola rozšířil do domu v Queensu.
V dubnu zemřeli v domě, rovněž v Queensu, teenager a sedmileté dítě v důsledku požáru, který vypukl od elektrokola. A 7. května zemřeli čtyři lidé v důsledku požáru lithiové baterie, která vzplála v bytovém domě na horním Manhattanu.
Požáry lithiových baterií se stávají problémem také v San Francisku. Dva lidé museli 17. července vyskočit z okna bytu ve čtvrti Tenderloin kvůli požáru, který pravděpodobně způsobila přehřátá baterie z e-koloběžky. Jedna z osob musela být s vážnými zraněními převezena do nemocnice.
Kapitán Jonathan Baxter, mluvčí sanfranciského hasičského sboru, v rozhovoru pro deník The New York Times uvedl, že se jedná o 24. požár ve městě v tomto roce, který souvisí s dobíjecími se bateriemi.
Od roku 2017 došlo v San Franciscu ke 202 vznícením baterií, při nichž bylo zraněno osm lidí a jeden člověk zemřel. Z toho 58 požárů vypuklo v roce 2022, přičemž v roce 2017 jich bylo jen 13.
„Tady v San Francisku to nevidíme v takové míře, nicméně i jeden požár je příliš mnoho,“
řekl Baxter s odkazem na prudce rostoucí počet případů požárů z lithiových baterií v New Yorku.
Situace v New Yorku
Příčin nárůstu počtu požárů lithia se uvádí více. Některé poukazují na nebezpečné nabíjecí postupy, jako je používání nesprávného vybavení k nabíjení zařízení a přebíjení. Problémy může způsobovat také používání poškozených nebo repasovaných baterií. Jiní viní nedostatek řádného bezpečnostního testování a regulace.
Ačkoli se lithium-iontové baterie používají také v mobilních telefonech a počítačích, zařízení pro elektronickou mobilitu představují větší hrozbu, protože jejich lithiové baterie bývají větší a náchylnější k opotřebení.
Levná elektrokola se stala populární v New Yorku za covidové pandemie, kdy byla postižena veřejná doprava a prudce vzrostl počet objednávek na rozvoz potravin. Lidé, kteří si pořizují elektrokola, obvykle tato vozidla nabíjejí v bytech, což představuje značné riziko pro jejich obyvatele.
Někteří majitelé bytů v New Yorku dokonce zakázali nájemníkům používání elektrokol a dalších zařízení pro elektronickou mobilitu.
V tiskové zprávě z 20. března město New York uvedlo:
„Tyto požáry jsou obzvláště závažné a obtížně uhasitelné, rychle se šíří a produkují škodlivé zplodiny.“
V prohlášení se dále uvádí:
„Požáry způsobené bateriemi, které napájejí zařízení e-mikromobility, jsou v New Yorku významným problémem.“
Přestože starosta New Yorku Eric Adams propaguje elektrokola jako „pohodlnou možnost dopravy“, uvedl, že vadná a nelegální zařízení se dostávají do domácností a na ulice, kde vyvolávají požáry a „ohrožují životy“.
Li-ion baterie se používají také v průmyslu. Tato zařízení jsou však přísně regulována a podléhají odbornému dohledu. U menších lithiových baterií používaných v elektrokolech a dalších zařízeních tomu tak není a zákazníci obvykle zcela nerozumí riziku požáru, které tyto baterie představují.
Jak požárům předcházet – rady hasičů
V rámci řešení problému požárů lithiových baterií doporučuje hasičský sbor města New York občanům, aby kupovali pouze zařízení s lithiovými bateriemi certifikovanými celostátně uznávanou zkušební laboratoří.
Při používání baterií je třeba dodržovat pokyny výrobce pro nabíjení a skladování. Baterie by měly být uchovávány mimo dosah zdrojů tepla a všeho hořlavého a musí být skladovány při pokojové teplotě, radí hasiči.
Lidé by se měli vyvarovat používání náhradních nebo generických baterií. Neměli by baterie přebíjet a měli by se vyvarovat toho, aby je nechali nabíjet přes noc. Při nabíjení by baterie neměly být v blízkosti postelí, polštářů a pohovek. Hasičský sbor doporučuje, aby lidé nikdy nenechávali nabíjející se elektrokola bez dozoru.
Zákon města New York přijatý v březnu a platný od září zakáže prodej, pronájem nebo půjčování elektrokol a dalších podobných mobilních zařízení a jejich baterií, které nesplňují určité bezpečnostní normy.
„První porušení tohoto zákona by se setkalo s varováním, ale další porušení by znamenalo občanskoprávní sankce až do výše 1 000 dolarů za každé zařízení, které porušilo tento zákon,“
uvádí se v sumáři zákona.
Překlad a úprava původního textu: Ondřej Horecký
Převzato z The Epoch Times