Zatím nejzásadnější balík sankcí proti Rusku, v pořadí šestý, schválila EU dne 3. června 2022. Týkal se dovozu ruské ropy do EU (toto embargo vstoupilo v platnost dne 5. prosince 2022) a dovozu ruských ropných produktů (s platností od 5. února 2023). Proč tento balík sankcí (především cenový strop na ropu) funguje? To vysvětluje Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost, na svém twitteru.
K Evropské unii se 2. září 2022 připojila G7, sedmička nejbohatších zemí světa (z EU jsou zde Německo, Francie a Itálie; dále USA, Japonsko, Kanada a Velká Británie). Ministři financí G7 přišli s myšlenkou cenového stropu.
Pojišťovny určují hru
Jak funguje? Skrze pojišťovny. Možná Západ pomalu prohrává svůj historický zápas s diktaturami, ale ve finanční sféře to zatím vidět není. Ze 25 největších pojišťoven světa je 23 z „the global West“, 2 z Číny (Ping An, China Life), z Ruska ani jedna.
Cenový strop států G7 znamená, že žádná renomovaná pojišťovna nepojistí loď, která by vezla ruskou ropu či ropné produkty kamkoli na světě za cenu vyšší, než stanovila G7. Tedy za 60 dolarů/barel (surová ropa) a nově 100 či 45 dolarů/barel (ropné produkty).
Proč tuto maximální cenu určuje Evropská unie? Protože z členů G7 je EU vůči Rusku nejzranitelnější. Zámořské země dovážely ruskou ropu a produkty málo, Evropa byla na Rusku závislá až do roku 2022.
Proto výši cenového stropu na ruskou ropu rozhodla pro celou G7 před 5. prosincem 2022 Evropská unie. Stejně tak před 5. únorem 2023 pro ruské ropné produkty. Jednání nebyla jednoduchá, i v rámci EU bývaly rozdílné míry závislosti na Rusku.
Proč je cenový strop na produkty dvojí, 100 USD, ale i 45 USD za barel? Protože když rafinujete ropu, vznikají produkty, které mají vysokou marži (letecký petrolej, benzín, nafta), ale i řekněme odpadní (asfalt, dehet, těžké oleje), s minimálním ziskovostí.
Cílem cenového stropu je omezit příjmy ruského státu z vývozu ropy a ropných produktů. V případě ropy je tlak G7 zatím velmi úspěšný: cenový strop akceptují i největší zákazníci Ruska, Indie a Čína. Vynucují si slevu okolo 30 dolarů na barel.
Cenový strop na ropu, platný od 5. prosince 2022, nevedl k žádným problémům v EU ani jinde ve světě – jen v Rusku. (Při objemu exportu 3 miliony barelů denně a vynucené slevě 30 dolarů na barel tratí Rusko 90 milionů dolarů každý den…)
Indie vydělá, Rusko tratí
Dobrá, ropa se nám povedla – ale co ropné produkty? Zdraží teď v EU nafta? Poctivá odpověď zní: nikdo neví. Ještě nikdy nebyly zavedeny sankce proti jednomu ze tří největších těžařů ropy na světě. Máme důvod věřit, že sankce ustojí EU lépe, než Rusko. Ale jistotu nemáme.
Nejpravděpodobnější je, že místo nafty z Ruska budeme dovážet naftu například z Indie, vyrobenou (mimo jiné) z ruské ropy. Rusko přijde o zisk z prodeje produktů – naopak Indie (a spol.) vydělá. Základní problém zůstane: Evropa nemá dost vlastních kapacit v rafinériích.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme