Zajímavý detail čínsko-ruských vztahů: ruská ropa Urals se stále prodává se slevou 30 dolarů oproti ropě Brent. Právě probíhající návštěva čínského prezidenta v Moskvě na tom nic nemění.
O čem skutečně spolu Xi a Putin v Kremlu hovoří, se asi nedozvíme. Ale dovolil bych si odhadnout, že cena ropy přijde na přetřes. Přátelství bez hranic by jistě nemělo mít zakázaná témata. A cenu ruské ropy dnes de facto určují dvě země: India a Čína.
Proč je to důležité: cenový strop na ruskou ropu, vyhlášený EU + G7, je 60 dolarů za barel (USD/b). Platí od 5. prosince 2022 a jeho výši stanovila EU tehdy na 60 USD/b, protože cena referenční ropy Brent byla v té době okolo 90 USD/b.
V pondělí 5. prosince 2022 začne velký test schopnosti Západu reálně uškodit Rusku. V platnost vstupuje současně zákaz dovozu ruské ropy do EU (zatím platí jen pro tankery, ropovod Družba má výjimku) a cenový strop na ruskou ropu, schválený G7. ?1/14
— Václav Bartuška (@VaclavBartuska) December 3, 2022
Cílem cenového stropu EU + G7 bylo trvale od sebe oddělit cenu ropy Brent a ruské Urals. Historicky se Urals prodával za cenu podobnou Brent. Když se 22. února 2022, v obavách z možné války, náhle nabízela ruská ropa se slevou 4,60 dolaru na barel, bylo to téma.
Ruská válka proti Ukrajině začala o dva dny později, 24. února 2022. A reakce světových trhů byla okamžitá: hned v prvních dnech války vznikl cenový rozdíl mezi Brent a Urals okolo 30 dolarů za barel.
Příjmy ruského státu pokrývala do války ze 75 procent ropa a zemní plyn. (Dnes bude tento podíl zřejmě ještě vyšší, ale chybí věrohodné údaje.) Proto se také nejtvrdší sankce EU a obecně Západu zaměřily právě na ruskou ropu.
Jde o šestý balíček sankcí EU, schválený 3. června 2022. Vstoupil v platnost 5. prosince 2022. O měsíc později ruské ministerstvo financí oficiálně přiznalo, že se ruská ropa prodává se slevou 30 dolarů na barel: setkání s realitou.
Nejdůležitější zpráva tohoto týdne má dvě věty a vydalo ji ruské ministerstvo financí dne 5.ledna 2023. Stojí v ní: "Střední cena za barel ropy značky Urals v prosinci 2022 byla 50,47 dolarů, což je 1,44 krát méně, než v prosinci 2021 (72,71 USD/barel)."
?1/10 pic.twitter.com/Mi74sr91lM— Václav Bartuška (@VaclavBartuska) January 8, 2023
Pro Západ byl ovšem klíčový vývoj v dalších týdnech, kdy cena ropy celosvětově začala klesat. Vydrží sleva okolo 30 USD/b i nadále, nebo se vytratí? Rozhodne přístup dvou zemí, do kterých dnes míří přes 80 procent ruského vývozu ropy: Indie a Číny.
Zatím jsou Indie a Čína vůči Rusku drsnými pragmatiky. Obě asijské velmoci hovoří o přátelství, ale když je přítel v úzkých, není důvod toho nevyužít.
Převzato z autorova Twitteru
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!