Zelený náraz do zdi – biopaliva ustupují, těží se více a více ropy

Podle finské ropné společnosti NESTE to vypadalo, že její tradiční podnikání je u konce. „Poptávka po fosilních ropných produktech bude nadále klesat,“ uvedla na konci roku 2020, kdy pandemie snížila spotřebu. Ani po skončení Covidu-19 se spotřeba „neobnoví na předchozí úroveň“. Jenže všechno bylo jinak, jak píše v zajímavém textu Bloomberg.

Ze začátku to ale vypadalo na snadné řešení – Opustit fosilní paliva a přejít na biopaliva! Přesně to udělala rafinerie ropy Neste Oyj. Investorům se tato změna na chvíli zalíbila: Bylo to na vrcholu bubliny v oblasti životního prostředí a ESG (ekologická udržitelnost a společenská odpovědnost), kdy peníze proudily do všeho, co mělo sebemenší odstín zelené barvy. Tržní hodnota společnosti se od poloviny roku 2020 do poloviny roku 2021 zhruba zdvojnásobila na více než 60 miliard dolarů. Brzy se však ukázalo, že ropa nezmizí.

Zelená bublina splaskla

Teď přichází kocovina. Po burzovním debaklu větrných společností v roce 2023 je odvětví biopaliv další splasklou zelenou bublinou. Odvětví bojuje s několika problémy: značným překročením nákladů a technickými nedostatky a přebytkem biopaliv, protože růžové předpovědi poptávky se nikdy nenaplnily. Spotřeba ropy naopak roste. Marže na biopalivech se propadly.

Tržní hodnota NESTE se propadla o více než 75 % na přibližně 15 miliard USD. Společnost Green Plains Inc., jeden z největších amerických výrobců etanolu, zaznamenala za poslední rok pokles hodnoty svých akcií na polovinu1. Jiné společnosti dopadly hůře: několik společností buď vyhlásilo bankrot, nebo se pohybují na hranici krachu. Fulcrum BioEnergy Inc., americká společnost, která získala 1 miliardu dolarů (mimo jiné od BP Plc) a slibovala, že bude přeměňovat odpad na ekologické letecké palivo, fakticky přestala fungovat.

Velké energetické společnosti, které se také pustily do biopaliv, snižují své sázky. Jedním z nejvýraznějších příkladů je společnost Shell Plc, která minulý týden oznámila, že zastavuje výstavbu jednoho z největších závodů na výrobu biopaliv v Evropě. Tato pauza, jak ji společnost nazvala, přišla pozoruhodně pozdě – továrna měla začít vyrábět biopalivo koncem letošního roku. Shell očekává, že v důsledku toho bude muset odepsat až 1 miliardu dolarů. Společnost Chevron Corp., která v roce 2022 koupila Renewable Energy Group za 3,15 miliardy dolarů v hotovosti, uzavřela na začátku letošního roku dvě továrny kvůli tomu, co označila za špatné podmínky na trhu.

Víc a víc ropy

Problémem je, že akciová mánie biopaliv v letech 2020-2022 spočívala na chybném předpokladu – že svět Covid-19 je novým normálem. Tehdejší prudký pokles spotřeby fosilních paliv byl spíše jen odrazem výluk než zrychlením energetického přechodu. Na rozdíl od toho, co bláhově předpovídaly obálky některých časopisů, poptávka po ropě nedosáhla vrcholu. Jakmile se ekonomiky znovu otevřely, občané opět začali s chutí cestovat. Spotřeba ropy vzrostla.

Do roku 2023 dosáhla poptávka po ropě historického maxima a přesáhla 102 milionů barelů denně, zatímco v roce 2019 činila v průměru asi 100,5 milionu barelů. I podle konzervativních prognóz bude celosvětová poptávka po ropě každoročně zaznamenávat rekordní hodnoty až do konce desetiletí a do roku 2029 se vyšplhá na více než 105 milionů barelů denně, uvádí Mezinárodní energetická agentura.

Svět tak dnes spotřebovává více benzinu, nafty a leteckého paliva než kdykoli předtím. Jejich ekologické ekvivalenty jsou drahé, jejich ceny jsou podle odhadů průmyslu dvakrát až šestkrát vyšší. Jejich spotřebu udržují pouze vládní příkazy k přimíchávání biosložek a daňové úlevy. Obojí je ohroženo politickým obratem, zejména proto, že v Evropě získávají moc vlády, které jsou vůči ekologii skeptické.

Co dodat? 

Je to vlastně fascinující. Bezesporu mimořádně schopní a inteligentní lidé jako investoři a vysocí manažeři podlehli vábení, které každému s trochou zdravého rozumu muselo přijít jako nesmysl, který zákonitě skončí špatně.  Je to důkaz toho, že groupthink (syndrom skupinového myšlení) existuje i tam, kde by člověk čekal to nejracionálnější možné rozhodování.

 

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč