Už dlouho nikdo z politiků neodkryl karty tak jako premiér Andrej Babiš ve svém novoročním projevu. Naservíroval nám své vidění světa, založené na vedoucí úloze politiky v životě společnosti a především na své budoucnosti v pozici předsedy vlády. Obsah projevu, to byl snímek doby, která už neexistuje. To ovšem neznamená, že stále nemůže být přitažlivá pro velké vrstvy lidí.
Svět, který oba popisují, je neživé monstrum zahlcené statistikami o přerozdělování peněz tam či onde. To není svobodná společnost, kde lidé sledují své zájmy a kde se díky jejich úsilí posouvají věci vpřed.
Stylizace Husáka i Babiše je opačná: jsme to my, strana (rozuměj KSČ), nebo já, premiér, kteří vám prosperitu a bohatství přineseme. Za tímto účelem byly projevy obou zahlceny ekonomickými statistikami, které úplně vytlačily reálný život. Podprahové poselství pak bylo toto: nic nemusíte dělat, prosperitu vám zajistíme my. Vy se výměnou nepleťte do politiky a hlavně ploďte dost dětí, v tom vás aktivně podpoříme.
Jestliže Husák měl pro demonstraci svých cílů pětiletky a dvacetileté výhledy, má nyní Babiš Národní investiční plán, do něhož si každý může projektovat cokoli. A kdyby se chtěl náhodou přidat, může napsat na Úřad vlády, kde už na jeho připomínky netrpělivě čekají.
V celém projevu absolutně chybělo naznačení toho, jaká je pozice Česka ve světě a jaký je národní zájem státu. Je to jenom přerozdělování peněz ze státního a evropského rozpočtu?
Očekávalo se, že se premiér alespoň v pár větách dotkne fenoménu rozdělené společnosti. Namísto toho nás zahltil statistikami, jak se máme dobře, což je evidentně v jeho pojetí jediné kritérium kvality života.
Premiérům novoroční projev byl vlastně jen mnohokrát opakovaným tvrzením, že „země vzkvétá“. Namísto dialogu s nebabišovskou částí společnosti říká: máme se jako nikdy v novodobé historii, tak nekritizujte. Nicméně množství vybraných a zase přerozdělených daní není jediným kritériem spokojeného života společnosti. Dalo by se to postavit takto:
• Ano, země vzkvétá, ale proti premiérovi se opakovaně sešly největší demonstrace na pražské Letné za posledních třicet let. Proč?
• Ano, země vzkvétá, ale z Bruselu českému premiérovi chodí stále ostřejší vyjádření k jeho střetu zájmů ohledně propojení jeho byznysu a politiky. Proč?
• Ano, země vzkvétá, ale premiér je trestně stíhaný za možný dotační podvod. Proč?
Tohle všechno řekněte českému premiérovi a on vás zahltí ekonomickými statistikami, jak vláda přidává jednotlivým sociálním vrstvám. S řadou údajů by se dalo polemizovat, jako třeba s tím, proč jsou u nás tak nízké platy, když v HDP na hlavu předbíháme jižní křídlo EU. A co by s tím ze strany vlády šlo dělat. O to však v premiérově projevu nešlo. Byla to vata, která posloužila k dokumentování základního poselství: my to zařídíme, my to uděláme, vy nám napište mail, jinak se do toho moc nepleťte. Výměnou za to vám garantujeme, že nedojde ke škrtům v rozpočtu jako v krizovém roce 2009.
Svým tvrzením, že rok 2009 se už nebude opakovat, to premiér poněkud přehnal. Hospodářství se vyvíjí cyklicky a my se můžeme bavit třeba o vhodnosti budoucích škrtů, ale ne tak, že tento jev absolutně popřeme. Důležité je ptát se, co bude, až skončí současný ekonomický mejdan, kdy jsou mandatorní výdaje státního rozpočtu napnuté k prasknutí. Z čeho nás pak bude premiér zachraňovat? Nebo se to jako za Husáka svede na vnější a vnitřní nepřátele?
Premiérův projev byl prostě ozvěnou starých dobrých husákovských časů, kdy jednotkou trvání režimu byla věčnost. Svět se zdál stabilní a statistická čísla utloukala reálné pochybnosti lidí. Nepochybuji, že značné množství lidí si takový svět přeje. Neexistoval však tehdy a nebude existovat ani teď.
V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme